İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeterlilik Süresi Nasıl Uzatılır

Gemilerde çalışabilmek için bir yeterliliğe sahip olmamız gerekiyor. Almış olduğumuz yeterlilik, veriliş tarihi ve bitiş tarihi ile birlikte gelmekte. Denizcilik mesleğini icra edebilmemiz için ve çalıştığımız süre boyunca bir problemle karşılaşmamak için yeterlilik süremizin bitmemiş olması gerekiyor. Kontratımıza başlamadan en az 6 aylık bir süre yeterliliğimiz geçerli olmalı. Bu yazımızda yeterlilik süresi nasıl uzatılır konusuna değindik.

İlgili yazı:

Expire Tarihi Olmayan Sertifikaların Yenilenmesi

Yeterlilik süresi nasıl uzatılır?

Yeterliliğinizi uzatmak için başvuru tarihinizden itibaren 5 yıl içerisinde 1 yıl hizmet götürmeniz gerekmekte veya yeterli süreyi tamamlayamıyorsanız sınavlara girerek yeterliliğinizi güncelleyebilirsiniz.

Gerekli evraklar

Eğer yeterliliğinizi toplamış olduğunuz hizmetlerle güncellemek isterseniz:

 • Hizmet belgesi
 • Yurda giriş çıkış belgesi
 • Yabancı bayraklı gemiler için iş sözleşmesi ( kontrat )
 • Limanda başvuru esnasında dolduracağınız dilekçe
 • C kodu oluşturarak ödeyeceğiniz yeterlilik harcı (Yazının yayımlanmış olduğu tarih itibarı ile Halkbank’a)
 • Bir STCW harcı kadar işlem ücretinin dekontları
 • Yarım kapak dosya ve sarı zarf

Evrakları topladıktan sonra liman başkanlığına başvuru yaparak yeterliliğinizi yenileme işlemlerine başlayabilirsiniz. Eğer yeterliliğiniz ile birlikte sahip olduğunuz sertifikaların da günü dolacaksa, başvuru esnasında dolduracağınız dilekçeye sertifikalarınızı da eklemeniz zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Böyle bir durumda yeterlilik harcına ek olarak kaç tane sertifika yenileyecekseniz onların da harçlarını ödemeniz gerekecek.

Şubat 2018 gemiadamları yönetmeliğinde yapılan güncelleme ile birlikte ileri yangın, ISPS, 5 temel gibi sertifika güncellemelerinde istenen eğitim belgeleri, kaptan yazısı gibi dokümanlar artık istenmemekte. Sertifikalarınızı güncellemek istediğinizde artık götüreceğiniz hizmetler yeterli olacak.

İşlemlerinizi başlatmanızın ardından (İstanbul Limanı için) yaklaşık 15 günlük bir süre içinde liman cüzdanınızı ev adresinize postalıyorlar. Diğer limanların yoğunluğuna göre bu süre değişebilmekte.

Bu yazıyı okuduğunuz zamanda yönetmelik ve yönergelerde değişiklik meydana gelmiş olabilir veya sizin işlemlerinize yönelik uygulamalarda farklılıklar oluşabilir. Güncel, detaylı ve en doğru bilgiye bağlı olduğunuz liman başkanlıklarına ulaşarak alabilirsiniz.

11 Yorum

 1. oguz oguz 29 Ocak 2020

  merhaba bir soru sormak ıstıyorum ben gemıcıyım 5 yılda sadece 6 ay 28 gun hızmet verdım onlıne sınava gırıcem kazandıgımda stwclerım yenılendıgınde gemı cuzdanımda yenılenıyormu ? tesekurller

  • Baha Baha 20 Kasım 2020

   Bildiğim kadarıyla yenileniyor.

   • Duygu Bekdaş Duygu Bekdaş 23 Aralık 2020

    Merhaba bende bu bölümün üniversinden mezunum stcw belgemi yenilemek istiyorum ama 1 yıl hizmetim yok ve benden sınava girmen gerekiyor diyorlar.ama ben okulunu okudum sınava girmem şartmı

 2. NECATİ DEMİR NECATİ DEMİR 16 Mart 2020

  Merhaba . şu an gemidemisiniz bilmiyorum lakin sorunuzu yanıtlamak isterim . Gemiadamı cüzdanınızı sınav geçtikten sonra veyahut sertifika onaylatmalarda da geçerlidir ki gerekli ücreti ilgili yerlere ödedikten sonra liman başkanlıklarına cüzdanınızı götürerek dekontla birlikte yapmak istediğiniz işlemi belirtiyorsunuz . Daha sonra cüzdanınız genel merkezin olduğu Ankara ya gidiyor ve orada işlendikten sonraeliyor ptt kargo ile evinize geliyor .

 3. Fırat gerkuş Fırat gerkuş 16 Eylül 2021

  Sınırlı başmakinist yeterliliğimin süresi 2016 aralıkta bitti 2021 itibari ile yenilemem için gerekenler nelerdir?

 4. Şahin Şahin 9 Şubat 2022

  Yeterlilik uzatma işleminde liman cuzdanı da yenileniyormu yoksa eski cuzdan uzerine mi işleniyor?

  • Güven Güven Yazar | 9 Şubat 2022

   İyi günler,
   Öncelikli olarak göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
   Eğer cüzdanınız yeniyse veya geçerlilik süresi hala devam ediyorsa liman cüzdanı yenilenmesine gerek yoktur. Ancak, yeterlilik sayfaları veya sertifika sayfaları doluysa bu durumda defteri yenilemenizi isteyebilirler.

 5. Yunus gül Yunus gül 9 Mart 2022

  Merhaba 1993 den 2001 yılları arası yağcı olarak gemilerde hizmet yaptım fakat ara verdim şimdi tekrar gitmek istiyorum cüzdanımın süresi bitti nufus dan parmak izi dilekçesi aldım direk liman başkanlınamı gidecem süre uzatma için aytınlatırmısınız teşekkür ederim

  • Güven Güven Yazar | 9 Mart 2022

   İyi günler
   Öncelikli olarak göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi liman başkanlığına giderek evraklarınızı güncellemeniz gerekiyor. Muhtemelen sizden kursa giderek sertifikalarınız için yenileme eğitimi almanızı isteyeceklerdir. Eğitimin ardından liman cüzdanınızı güncelleyeceklerdir.

 6. onur onur 13 Mart 2022

  merhabalar gemi adam cüzdanımın süresinin bitmesine 2 ay kaldı sınava girip yenilemek istiyorum acaba hangi sınava girmem lazım yardımcı olur musunuz?

 7. Ali Kaptan Ali Kaptan 7 Nisan 2022

  Merhabalar, gemi adamı cüzdanımı yenilemem gerekiyor ancak son 5 yılda çalıştığıma dair sgk hizmet dökümüm yok. Sisteme yüklemem gereken evraklar arasında bu da var. Ne yapmalıyım ?

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: