İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeterlilik Süresi Nasıl Uzatılır

Gemilerde çalışabilmek için bir yeterliliğe sahip olmamız gerekiyor. Almış olduğumuz yeterlilik, veriliş tarihi ve bitiş tarihi ile birlikte gelmekte. Denizcilik mesleğini icra edebilmemiz için ve çalıştığımız süre boyunca bir problemle karşılaşmamak için yeterlilik süremizin bitmemiş olması gerekiyor. Kontratımıza başlamadan en az 6 aylık bir süre yeterliliğimiz geçerli olmalı. Bu yazımızda yeterlilik süresi nasıl uzatılır konusuna değindik.

İlgili yazı:

Expire Tarihi Olmayan Sertifikaların Yenilenmesi

Yeterlilik süresi nasıl uzatılır?

Yeterliliğinizi uzatmak için başvuru tarihinizden itibaren 5 yıl içerisinde 1 yıl hizmet götürmeniz gerekmekte veya yeterli süreyi tamamlayamıyorsanız sınavlara girerek yeterliliğinizi güncelleyebilirsiniz.

Gerekli evraklar

Eğer yeterliliğinizi toplamış olduğunuz hizmetlerle güncellemek isterseniz:

  • Hizmet belgesi
  • Yurda giriş çıkış belgesi
  • Yabancı bayraklı gemiler için iş sözleşmesi ( kontrat )
  • Limanda başvuru esnasında dolduracağınız dilekçe
  • C kodu oluşturarak ödeyeceğiniz yeterlilik harcı (Yazının yayımlanmış olduğu tarih itibarı ile Halkbank’a)
  • Bir STCW harcı kadar işlem ücretinin dekontları
  • Yarım kapak dosya ve sarı zarf

Evrakları topladıktan sonra liman başkanlığına başvuru yaparak yeterliliğinizi yenileme işlemlerine başlayabilirsiniz. Eğer yeterliliğiniz ile birlikte sahip olduğunuz sertifikaların da günü dolacaksa, başvuru esnasında dolduracağınız dilekçeye sertifikalarınızı da eklemeniz zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Böyle bir durumda yeterlilik harcına ek olarak kaç tane sertifika yenileyecekseniz onların da harçlarını ödemeniz gerekecek.

Şubat 2018 gemiadamları yönetmeliğinde yapılan güncelleme ile birlikte ileri yangın, ISPS, 5 temel gibi sertifika güncellemelerinde istenen eğitim belgeleri, kaptan yazısı gibi dokümanlar artık istenmemekte. Sertifikalarınızı güncellemek istediğinizde artık götüreceğiniz hizmetler yeterli olacak.

İşlemlerinizi başlatmanızın ardından (İstanbul Limanı için) yaklaşık 15 günlük bir süre içinde liman cüzdanınızı ev adresinize postalıyorlar. Diğer limanların yoğunluğuna göre bu süre değişebilmekte.

Bu yazıyı okuduğunuz zamanda yönetmelik ve yönergelerde değişiklik meydana gelmiş olabilir veya sizin işlemlerinize yönelik uygulamalarda farklılıklar oluşabilir. Güncel, detaylı ve en doğru bilgiye bağlı olduğunuz liman başkanlıklarına ulaşarak alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: