İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzaktan Kontrollü Römorkör Tanıtıldı

Günümüzde yapay zeka, endüstri 4.0, makine öğrenmesi, blockchain gibi konular oldukça revaçta. Bu konuların denizcilik sektöründeki yansımaları da ilgi çekici hale gelmeye başladı. Rolls Royce gibi büyük şirketlerin bu alana ciddi yatırımlar yaptığını da zaman zaman görmekteyiz. Uzaktan kontrollü römorkör tanınılması da bunlardandan bir tanesi.

Teknoloji gün geçtikte denizcilik sektöründe egemenliğini arttırıyor. Daha önce sizlerle blockchain teknolojisi ve siber güvenlikle ilgili olarak yazılar paylaşmıştık. Rolls Royce firması geçtiğimiz yıllarda otonom ve insansız gemiler üzerinde çalıştığını belirtmişti ve bununla ilgili konsept video yayınlamıştı.

Uzaktan Kontrollü Römorkör TanıtıldıTabii ki otonom ve uzaktan yönetilebilen gemilerle ilgilenen tek şirket Rolls Royce değil. Hollanda merkezli KOTUG firması da uzaktan yönetilebilen bir römorkör üretti. 26.07.2018 tarihinde International Tug, Salvage & OSV Convention and Exhibition (ITS) fuarında yapmış olduğu tanıtımla, RT Borkum yaklaşık 700 nM (1296 KM) mesafeden kontrol edildi. Römorkör RT Borkum Rotterdam limanında, römorkörün kontrol edildiği fuar ise Fransa’nın Marsilya şehrindeydi. Aşağıdaki videodan, uzaktan kontrol edilen Rotterdam’daki römorkörün köprü üstü videosunu izleyebilirsiniz.

Römorkör kaptanı, Marsilya’daki uzaktan kontrol merkezinden, VPN kanalı üzerinden güvenli internet bağlantısı ile römorkördeki canlı kamera sistemine, dümen ve makine sistemine bağlandı. Bağlantı teknolojisi olarak da 4G ve LAN bağlantıları kullanıldı.

remote control tug, uzaktan kontrollü römorkör tanıtıldıUzaktan kontrol yöntemiyle yönetilen tekneler insansız gemilere giden yolda büyük bilgi birikimi ve daha emniyetli yönetim tekniklerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Uluslar arası Denizcilik Örgütü de (IMO) uzaktan kontrol edilen ve otonom gemiler için yasal alt yapıyı oluşturmak ve minimum standartlarını belirlemek için gerekli çalışmaları yapmakta.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden neler düşündüğünüzü bizlerle paylaşın.

Kaynak: KOTUG

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: