İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ukrayna’dan ayrılan İlk Tahıl Yüklü Gemi Tartus Limanına Varacak

Ukrayna ‘dan kalkan ilk gemi olan Razoni’nin Suriye’nin Tartus Limanı’na yanaştığı bildirildi. Razoni gemisi, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında, iki hafta önce limandan kalmıştı.

Gemi Adı

RAZONI

IMO 9086526
Bayrak Sierra Leone
GRT 18495
DWT 29292
İnşa Yılı 1996
Gemi Sahibi RAZONI SHIPPING LTD
Ticari İşletmeci RAZONI SHIPPING LTD

Reuters haber ajansına iki kaynak, uydu alıcılarını kapalı tutan geminin, Razoni’nin yerini doğruladı.

Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan 1 Ağustos’ta hareket eden Sierra Leone bayraklı Razoni, yerini gizli tutmak için uydu alıcıları kapatılarak yollara düştü.

LÜBNANLI ALICI UKRAYNA ÜRÜNÜNÜ REDDETTİ

Büyük bir ekonomik kriz nedeniyle 26 bin ton mısır yüklü geminin, nüfusunun yarısının gıda güvencesizliği tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Lübnan’a gitmesi planlanıyordu. Ancak alıcının ürünün kalitesiyle ilgili endişeleri nedeniyle geminin 11 Ağustos’ta Mersin Limanı’na gidip demirlediği bildirildi.

Bir gün sonra tekrar yola çıktığında uydu alıcıları kapalıyken seyir halinde olan geminin konumu hakkında bilgi veren Tartus’taki iki kaynak, geminin Pazar günü Suriye’nin kuzeybatısındaki limana yanaştığını doğruladı.

Ukrayna daha önce Suriye’yi Şubat ayındaki işgalden sonra Ruslar tarafından kendi depolarından çalındığını iddia ettiği tahıl ithal etmekle suçlamıştı. Rusya bu iddiayı red ediyor.

Ukrayna, doğudaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan Şam ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Ukrayna’nın Beyrut Büyükelçiliği tarafından Reuters haber ajansına gönderilen Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görevimiz limanları hububat kargosu için yeniden açmaktı ve yapıldı” denilirken, geminin yeri veya geminin bulunduğu yer hakkında bilgi verilmedi. kargonun varış yeri.

Açıklamada ayrıca, özellikle yabancı bir limandan ayrıldıktan sonra, gemi ve kargonun Ukrayna limanlarından ayrılmasından sonra Ukrayna’nın artık sorumlu olmadığı vurgulanıyor.

BM: İLK GIDA YARDIM GEMİLERİ YAKINDA GÖNDERİLECEK

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, BM bayraklı Cesur Komutan gemisinin Etiyopya’ya gitmek üzere önümüzdeki günlerde Ukrayna’dan ayrılacağını duyurdu.

Ukrayna’nın Pivdennyi Limanı’nda 23 bin ton buğday yüklü olan gemi, Odesa Limanı’nda mola verdikten sonra Ortak Koordinasyon Merkezi olarak belirlenen İstanbul’a gelecek ve oradan Etiyopya’ya sevk edilecek.

Sevkiyat, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında Afrika’ya giden ilk gıda yardım gemisi olacak.

İSTANBUL’A İLK BUĞDAY YÜKLEME GEMİSİ ULAŞTI

Öte yandan buğday yüklü ilk geminin Pazar günü İstanbul’a ulaştığı bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı, 3 bin 500 ton buğday yüklü Belize bayraklı Sormovsky gemisinin 12 Ağustos’ta Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’ndan ayrıldığını duyurdu.

Tahıl anlaşması kapsamında son iki hafta içinde Ukrayna limanlarına 16 geminin hareket ettiği belirtiliyor.

Kaynak: Deniz Haber

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: