İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Boğazları’nda Yerli Yazılım Kullanılacak

Türk Boğazları dünyanın en tehlikeli su yollarından. Artık Türk Boğazları’nda yerli yazılım kullanılacak.

Son yıllarda ülkemizde yerli ve milli ürün atılımı yapılmakta. Bu sayede hem milli güvenlik konusunda hem de ekonomik anlamda fayda sağlanması hedefleniyor. Doğal olarak bu durum iktisadi kalkınma anlamına da geliyor.

Türk Boğazları oldukça tehlikeli su yoludur. Daha önce sizlerle Çanakkale Boğazı‘nda meydana gelen kaza haberini paylaşmıştık. Türk karasuları, Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) ve Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik ekipleri tarafından takip edilmekte. Türk Boğazları’ndaki bu takip ve geçiş planlamaları Gemi Trafik Hizmetleri tarafından farklı sistemlerle entegre özel bir yazılım vasıtası ile yapılır. Daha önce yapılan planlamalar ve takipler yabancı yazılımlar vasıtası ile yapılıyordu. HAVELSAN’ın 2018 yılı Ocak ayından itibaren devam ettirdiği projenin geçici kabul öncesi son aşaması Fabrika Kabul Testleri sona erdi.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ve İlavesi projesi kapsamında yapılan testlerde GTH için kullanıcak yazılım, ASELSAN tarafından üretilen RADAR, Elektro-optik ve Radyo Yön Bulucu (Radio Direction Finder) sistemlerinin fabrika kabul testleri ayrıca, HAVELSAN tarafından tedarik edilen AIS (Otomatik Tanımlama Sistemi) VHF haberleşme sistemi, Meteoroloji sistemi, İzleme ve Güvenlik sistemi mal kabulleri gerçekleştirildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne Tahsis Edilecek

HAVELSAN’ın sitesinde yer alan habere göre proje dahilinde kurulumu ve entegrasyon aşaması devam eden 2 adet Gemi Trafik Hizmetleri merkezi, 16 adet Trafik Gözetleme İstasyonu (TGI) ve 10 tane istasyonun altyapı kurulumlarıyla tedarik edilen tüm sistemlerin Geçici Kabul Testlerinin ardından sistem devreye alınarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün hizmetine verilmesi planlanıyor. HAVELSAN ile yapılan anlaşma doğrultusunda, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün tüm deniz trafik kontrol işlemleri, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) tarafından 2023 yılına kadar güncellenecek dijital dönüşüm kurallarına göre dizayn edilecek.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün yeni operasyonel ihtiyaçları göz önüne alınarak, Gemi Trafik Hizmeti (GTH) Yazılımı’nın HAVELSAN mühendisleri tarafından milli olarak geliştirildiğini söyledi.

Atalay, bu projede yerli geliştirilen yazılımların yanı sıra ASELSAN tarafından üretilen sensörlerin de kullanıldığını hatırlatarak, “Böylece yeni sistemde yerli üretim oranını azami seviyeye çıkarmış olduk. HAVELSAN olarak, denizcilik sektörü için çok önemli yazılım ve sistemleri üretebilecek yetkinlikteyiz.” dedi.

Kaynak: HAVELSAN, Anadolu Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: