İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Bayraklı Gemiler Çoklu Load Line Belgesi Alabilecek

Türk bayraklı gemilere çoklu yükleme sınırı belgesi düzenlenebilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü klas kuruluşlarına vermiş olduğu onayla birlikte artık Türk bayraklı gemilere de çoklu yükleme sınırı belgesi (multiple Load Line Certificate) verilebilecek.

Gemiler yükleme yaparlarken bulundukları bölgedeki su yoğunluğunu da dikkate alırlar. Çok kaba bir anlatımla su yoğunluğu geminin yükleme sonunda ne kadar su içerisine battığını etkiler ve bu sayede aradaki fark ile yük miktarını hesaplamak mümkün olur. Geminin su altına ne kadar battığı geminin denge hesaplamaları için de önemlidir. Çıkan 66/68 International Convention on Load Lines ile yükleme hatlarına bir düzenleme getirilmiş, geminin içinde bölgeye, döneme, su yoğunluğuna göre ne kadar batması gerektiği bir standart haline getirilmiş ve devletler veya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmıştır.

Portekiz, Hindistan gibi bazı ülkeler gemilerine çoklu (multiple) yükleme hattı sertifikası düzenleyebiliyor. Bunun sebebi bir geminin belirli bir süre boyunca, 1966 International Load Line sözleşmesi gereği sahip olması gereken minimum freeboard’undan (geminin su hattından güverte seviyesine kadar olan dikey mesafe) daha yüksek freeboard ile geçici olarak çalışması gereken durumlardır. Bu gibi durumlarda “Çoklu Yükleme Sınırı Belgesi” düzenlenebiliyor.

Türk Bayraklı Gemiler Çoklu Load Line Belgesi Alabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’nün 30.04.2019 tarihli ve 32774 sayılı Olur’u ile oluşturulan komisyon tarafından yapılan hukuki ve teknik inceleme sonucunda, Türk Bayrak filosunun, diğer ülkelerin gemileri ile ticari rekabeti sağlayabilmesi amacıyla uluslararası sefer yapan Türk Bayraklı gemilere Çoklu Yükleme Sınırı Belgesi düzenlenmesine yönelik uygulamanın ilgi yazılarında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Çoklu Yükleme Sınırı Belgesinin Amacı

Türk Bayraklı Gemiler Çoklu Load Line Belgesi Alabilecek
Kaynak: MARINE ENGINEER’S WORLD

Multiple Load Line uygulamasının çeşitli sebepleri vardır. Aşağıda bunlardan bir kaçını açıklamaya çalışacağız.

Her limanın kendine özgü bir takım sınırlamaları vardır. Bu sınırlamalar ülkelerin vergilendirme prosedürlerine, su yoğunluğuna veya limanın minimum derinliği gibi sebeplerle meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda veya yüksek freeboard’u gerekli kılan durumlarda multiple Load Line sertifikası cazip hale gelmekte.

Örnek vermek gerekirse, 115,000 DWT aframax tankerin yanaşacağı bir terminal bu gemiye 10 metre draft ile müsade edebiliyor. Ancak bu aframax tanker bu draftta 90,000 MT yükleyebileceğini varsayalım. Ancak geminin maksimum yükte draftı ise 16 metre olsun. Bu durumda multiple Load Line düzenlemesi gemiye ve liman otoritelerine geminin overload yüklenmediğini göstermede yardımcı olacaktır.

Kaynak: DTO

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere konu hakkındaki görüşlerinizi iletebilirsiniz ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram

FaceBook

YouTube

Twitter

LinkedIn

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: