İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tuna Nehrinde Batan Teknenin Enkazı Çıkartıldı

Tuna nehrinde batan teknenin enkazı çıkartıldı. Budapeşte’de Tuna nehrinde kaza yapan teknenin enkazı iki hafta sonra denizden çıkartıldı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de meydana gelen kazada 28 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin 26’sı turist ikisi ise gemi personeliydi. Tuna Nehri üzerinde büyük bir otel gemisiyle çarpışmasının ardından 33 Güney Koreli turistle batan teknenin enkazı kazadan yaklaşık 2 hafta sonra çıkarıldı.

Hafta sonunda kazanın olduğu bölgeye getirilen iki crane, iki gün süren hazırlıkların ardından Salı sabahı 7 metrelik derinlikten su üzerine çekilmeye başlandı. Macar ve Koreli dalgıçların crane’e sabitledikleri tekne yavaşça nehir yatağından viraya başlandı. Dağılma riskine karşı kısa bir süre ara verilip neta edildikten sonra tekne tamamen kurtarıldı.

Yapılan incelemelere göre teknenin Macar kaptanı dahil 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Güney Koreli turist kafilesinin en küçük üyesi 6 yaşındaki kız çocuğu ve annesinin de cansız bedenlerine ulaşıldı. Tekne içindeki arama faaliyetlerine tekne içerisindeki suların tahliye edilmesinin ardından devam edilecek.

Ne Olmuştu?

Tuna Nehrinde Batan Teknenin Enkazı Çıkartıldı29 Mayıs tarihinde Macaristanın Budapeşte kentinde turistleri taşıyan nehir teknesi yolcu gemisiyle çatışmıştı. Tuna nehrinde meydana gelen deniz kazasında 33 kişilik kafileden 2 mürettebat ve 7 turist kurtulabilmişti.  Nehir sularının yükselmesiyle oluşan yoğun akıntı ve suyun soğuk olmasından dolayı arama kurtarma çalışmaları güçlükle ilerliyordu. Kazadan 5 gün sonra Budapeşte’den 60 km uzaklıkta nehir yatağında 4 ceset daha bulundu. Yoğun akıntı, görüşün sıfıra yakın oluşu gibi sebeplerle arama kurtarma faaliyetlerine başlanılamamıştı.

Kaptan Gözaltında

64 yaşındaki Yuriy C. adlı Ukrayna vatandaşı kaptanın gemisinde hatalı şekilde manevra yaptığından şüpheleniliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: