İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telsiz Operatör Sınav Yönetmeliği Değişti

Telsiz operatör yeterliliği güverte zabitleri için en önemli sertifikalardan bir tanesi. 19.06.2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte telsiz operatör yeterlilikleri ve sınav yönetmeliğinde değişiklik yapılmış oldu. Resmi gazete ile telsiz operatör sınav yönetmeliği değişti ve bu değişim sınavlarda önemli fark oluşturdu.

Bilindiği üzere daha önce GOC veya ROC gibi telsiz operatör sertifikaları güverte zabitleri için en önemli sertifikalardan bir tanesi. Daha önceki yazımızda sizlere bu sertifikaların nasıl yenileneceği hakkında bilgi vermiştik.

Expire Tarihi Olmayan Sertifikaların Yenilenmesi

Telsiz Operatör Sınav Yönetmeliği Değişti

İsterseniz değiştirilen yönetmeliğin, önemli neler getirdiğine bir bakalım:

Telsiz Operatör Sınav Yönetmeliği DeğiştiYapılan değişiklik ile eskiden ÖSS gibi kağıt üzerinde yapılan sınavlar artık soru seçme ve sınav yönetimi otomasyonu yazılımı ile elektronik sınav sistemi üzerinden yapılacak. Sınav soruları ise bu sınav yönetimi otomasyon yazılımı tarafından seçilerek sorulacak. Otomasyon tarafından sorulacak bu sorular ise telsiz operatörünün rütbesine göre belirlenecek.

Sınav yine 100 puan üzerinden değerlenecek ancak sınav sonuçlarının değerlendirmesi sınav yazılımı tarafından yapılacak. Telsiz operatörü sınavları için geçer not 60 olarak belirlenmiş ve telsiz operatörleri sınavı başlığı altında tek bir sınav olarak düzenlenecek. Yapılan sınavın sonuçları ortak bir veritabanı üzerinden liman başkanlıklarına gönderilecek ve işlemlerin hızlanması açısından önemli bir adım olarak görüyoruz.

GOC ehliyeti için konuşacak olursak, İngilizce sınavı, operasyon rutin ve acil durum iletişimi ağırlıklı olarak çıkacak.

Ayrıca, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün Twitter sayfasından paylaştığı üzere sınavlar artık yılda üç sefer değil, 14 sınav merkezinde istenilen zaman başvuru yapılarak girilebilecek. Daha da önemlisi uygulama sınavı kaldırılarak sadece yazılı sınavdan başarılı olmak yeterli olacak. Uygulama sınavı genel telsiz operatörü (GOC) sertifikası olmayan kişilerin önünde önemli bir bariyerdi. Çünkü uygulama sınavını geçebilmek için belirli marka telsiz cihazlarının simülatörleri ile çalışma yapmak gerekiyordu ve bu araçları ücretsiz bulabilmem imkansız gibiydi. Bu da uygulama sınavına girecek kişileri simülatöre sahip denizcilik okulu veya kurs merkezi bulmaya ve harcama yapmaya yöneltiyordu. Marka bazındaki bu uygulama sınavı ve elektronik sınav içerisindeki soruların kaldırılmasını olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyoruz.

Resmi gazete yazısını okumak için buraya, yönetmeliğin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Şerifali Aydın Şerifali Aydın 23 Temmuz 2018

  Peki roc belgseini goca cevirme gibi bir sinav var mi yoksa goc a sifirdan mi kurs alicaz ?

  • Güven Güven Yazar | 23 Temmuz 2018

   Öncelikli olarak ilginiz için teşekkür ederiz. Bu konu hakkında detaylı bilgimiz bulunmamakta. Yönetmeliği incelediğimizde yeterli bilgiye erişemedik. Dolayısı ile sizleri yanlış bilgilendirmek istememekteyiz. Güncel ve doğru bilgileri, kayıtlı olduğunuz liman başkanlığının gemi adamları servisine bağlanarak öğrenebilirsiniz.

 2. cansu göçmez cansu göçmez 12 Haziran 2020

  selamlar, mevzuat hala aynı mı acaba? sınav başvurusu nereden yapılıyor ve kursa gitme zorunluluğu var mı hala?

  • Güven Güven Yazar | 18 Haziran 2020

   İyi günler,
   Güncel yönetmeliğe http://www.mevzuat.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer denizcilik eğitimi aldığınız okulun bu eğitimi verme yetkisi varsa ayrıca kursa gitmek zorunda değilsiniz.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: