İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Telsiz Ehliyeti (GOC) Belgesinin Yenilenmesi

GOC belgesi gemilerde olmazsa olmaz belgelerden bir tanesi. Zorlu, iki aşamalı bir sınavın ardından alınan bu telsiz zabitliği ehliyeti güverte zabitleri açısından çok önemli. Bu yazıda GOC belgesinin yenilenmesi süreci ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bilindiği üzere GOC belgesi uluslararası sularda çalışan gemiler için son derece önemli. Çoğu şirket bütün zabitlerinde (kurallar gereği sadece iki zabitte olması veya telsiz zabiti olarak görev yapan birisinin olması yeterli) bu belgenin olmasını istemekte. Bu belge alındıktan sonra beş yıl içerisinde bir yıl hizmet veya beş yıl sonunda tekrar sınava girerek bu belge yenileniyor. Doğal olarak tekrar sınav çilesi ve zorluğu çekmek yerine hizmet götürmek daha mantıklı. Hizmet götürerek ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak.

 • Liman cüzdanı
 • Son 3 ay içerisinde alınmış sabıka kaydı (E-Devlet üzerinden veya adliyelerden alabilirsiniz.)
 • GOC (veya sahip olduğunuz belgenin adı) ibareli hizmet belgesi ( Kaptan imza ve kaşeli, şirket onaylı. Şirket onayı olmayan belgeler kabul edilmiyor.)
 • Şirket onaylı kontrat ( Yabancı Bayraklı gemiler için )
 • Sağlık raporunun fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Telsiz zabiti harcı, hizmet harcı ücretleri (Telsiz Zabiti harcı yaklaşık 30 TL. hizmet harcı ise 13-14 TL civarlarında. Limana gitmeden önce evinizden Denizcilik bakanlığının sitesine giderek ‘C’ kodu çıkartıp, oturduğunuz civardaki Garanti bankasından öderseniz işlerinizi çok daha hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Telsiz Zabiti harcını sol menüdeki ‘Yeterlilikler’ bölümünden, hizmet harcını ise STCW belgelerinden bir adet yazarak onaylamanız gerekiyor.)
 • Yarım kapak dosya
 • Sarı zarf
 • Limanda dolduracağınız dilekce
 • Yurtdışı giriş-çıkışlar

Nüfus cüzdanı fotokopisi dışındaki belgelerinizi görevli memura verdikten sonra memur sizin işleminizi alacak ve size deniz polisine verilmek üzere bir dilekçe verecek. Bu dilekçeyi ve nüfus cüzdanı fotokopisini Karaköyde  Güllü oğlunun karşısındaki Türkiye Denizcilik İşletmelerinin içerisindeki deniz polisine teslim etmeniz gerekiyor ve işleminiz tamam. Deniz polisi sizin giriş çıkışlarınızı liman başkanlığınızın e-posta adresine gönderiyor ve işlemleriniz yapılıyor. İşlemler Ankarada yapılıyor ve cüzdanınız dilekçede belirttiğiniz adresinize gönderiliyor. Umarım başınıza bir aksilik gelmez, kolay gelsin 🙂

NOT: Liman başkanlığına gittiğinizde farklı bilgi ve belgeler isteyebilirler. Bu yazım sadece tavsiye vermek adına yazılmıştır. Yasal bir sorumluluk taşımamaktadır.

4 Yorum

 1. Hüseyin Hüseyin 25 Eylül 2020

  Merhaba. Bir dizi kurs almak istiyorum. Ama gemi adamı güverte kursundan önce goc telsiz kursu var. Gemi adamı kursu almadan goc kursunu alsam bir sorun olur mu belgenin geçerliliği konusunda? Bununla ilgili farklı görüşler ayrılıkları doğdu. Saygılar

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: