İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tehlikeli ve Zararlı Yükler İçin Tazminat Düzenlemesi

Tehlikeli ve zararlı yükler gemiler ile en çok taşınan maddeler arasında yer almakta. Dolayısı ile bu konu can, mal ve çevre üzerinde büyük sorumluluklar getirmekte. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nun da üzerinde çalıştığı konu olan ” Tehlikeli ve Zararlı Yükler İçin Tazminat Rejimi ” iki ülkenin imzalamasıyla birlikte yürürlüğe girmeye bir adım daha yaklaştı.

Tehlikeli ve Zararlı Yükler İçin Tazminat Düzenlemesi İki Ülke Tarafından Kabul Edildi

Tehlikeli ve Zararlı Yükler İçin Tazminat Düzenlemesi23 Nisan 2018 günü Türkiyenin ve Kanadanın onay belgelerini IMO‘ya sunmalarıyla birlikte, 1996 tarihli, Tehlikeli ve Zararlı Maddelerin Deniz Yolu ile Taşınmasına İlişkin Sorumluluk ve Hasar Tazminatı (2010) Protokolünü (2010 HNS Sözleşmesi) kabul etmiş oldu.

Antlaşma yürürlüğe girdiğinde, denizlerin petrol ve kimyasal yükler dahil, tehlikeli ve zararlı yüklerin taşınmasından dolayı meydana gelecek kazaların tazmini ve sorumluluğuna yönelik düzenlemeler getirecek. Düzenlemeler kirliliğin dışında yangın ve patlama, personelin yaralanması veya hayatını kaybetmesi ve aynı zamanda mal kaybı veya hasarlarını da kapsayacak. Sözleşme, kirlilik veya kazadan zarar görenlerin tazminatlarını güvence altına almak için “Kirleten Öder” prensibini benimsiyor. Gemi sahibinin sorumluluğu tükendiğinde, tazminat ödemek için bir HNS (Tehlikeli ve Zararlı Maddeler) Fonu oluşturulacaktır. Bu Fon, HNS kargolarının alıcıları tarafından ödenen ödeme sonrası katkılarla finanse edilecektir.

İlginizi çekebilir: Gemiadamlarının Zihinsel Sağlığı

Türkiye 25.4 Milyon Tondan Fazla Yük Aldı

Tehlikeli ve Zararlı Yükler İçin Tazminat Düzenlemesi Abdurrahman BilgiçKanada ve Türkiye, sözleşme gereği toplam yük bilgilerini raporlamıştır. Türkiye verdiği raporda 25.4 milyon tondan fazla yük aldığını belirtmiştir. Sözleşme, yıllık HNS yük miktarlarını raporlayan ve tonajla ilgili kriterleri karşılayan 12 hükümetin daha onaylamasıyla yürürlüğe girecek. Şu anda sözleşmeyi Norveç, Kanada ve Türkiye olmak üzere üç ülke kabul etti. Bu katılımcı üç ülkenin toplam yük miktarı yaklaşık olarak 28.7 milyon ton yani sözleşmenin yürürlüğe girmesi için gerekli olan miktarın yaklaşık %72’sine ulaştı.

 

 

Kaynak: IMO

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: