İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Starlink Maritime, İnterneti Denizlere Taşıyor

Denizciler, Elon Musk’un Starlink girişiminden denizlerde uydu geniş bant hizmetine abone olarak yüksek hızlı, düşük gecikmeli internete erişebilecekler.

starlinkSpaceX, Tesla, Neuralink, OpenAI gibi şirketlerin sahibi olan Elon Musk, Starlink şirketi ile uydu üzerinden yüksek hızlı internet hizmeti sağlamaya başlamıştı. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda uyduyu tek seferde göndererek, gökyüzünde ilginç görüntü oluşturmasıyla dikkat çekmişti.

Starlink Maritime, aşırı soğuğa, sıcağa, doluya, kara, şiddetli yağmura ve şiddetli rüzgarlara dayanabilen sağlamlaştırılmış donanıma sahip. Eğlence yatları, yolcu gemileri ve diğer gemi sahiplerini ve operatörlerini 350 Mbps’lik ana hızlarla cezbetmeyi umuyor.

Starlink Dish, Starlink satellite
Kaynak: Starlink.com

Starlink şirketi, uydu antenlerinin “minimum” güverte alanı kapladığını ve kurulumunun kolay olduğunu, böylece önemli ekipmanların veya güneşlenen yolcuların önüne geçmeyeceklerini garanti ediyor. Starlink donanımı çok az yer kaplıyor ve kolay bir montaj parçası ile birlikte geliyor. Antenin, gökyüzünü engelsiz bir şekilde görmesi gerekiyor. Bunun için miyar güvertede veya grandi direği kullanıldığını görüyoruz.

Uydu kapsama alanlarını kontrol etmek için ve kurulum için en iyi konumu belirlemek için Starlink’in iOS ve Android uygulamalarını indirerek kullanabilirsiniz.

Starlink Donanım Maliyeti 10.000 USD

Donanım maliyeti 10.000 USD ve abonelik aylık 5.000 USD olarak belirlenmiş. Her durumda, abonelikler herhangi bir zamanda duraklatılabilir, böylece müşteriler karada uzun bir süre geçiriyorlarsa ücretlendirilmezler. Starlink Maritime, hizmeti herhangi bir zamanda duraklatma ve duraklatmayı kaldırma olanağı sunuyor ve aylık artışlarla faturalandırılarak kullanıcıların hizmetlerini kendi bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine olanak tanıyor.

Hizmet, şu anda Kuzey Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’nın kıyı sularıyla sınırlı kapsama alanıyla SpaceX’in düşük dünya yörüngeli (LEO) uyduları tarafından destekleniyor, ancak Starlink erişimini bu yılın sonlarında genişleteceğinin sözünü verdi. Geleneksel uydu tabanlı bağlantı sistemleri, düşük hızlar, düşük kapasite ve yüksek maliyet nedeniyle geri kalmış durumda, bu da yalnızca son çare olarak faydalı oldukları anlamına geliyor. Ancak bu alandaki son gelişmeler, teknolojinin, fiber ağların kurulamadığı veya ekonomik olarak uygun olmadığı kırsal alanlar gibi, karadaki sabit bağlantılara uygun bir alternatif olarak görüldüğü anlamına geliyor. Starlink ayrıca filonuzu tek bir portaldan uzaktan izleme ve yöneme imkanı sağlıyor.

Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Siz gemilerde internete ne kadar ödüyorsunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: