17 Nisan 2024, Çarşamba
24 °c
Ataşehir
24 °c
Ataşehir

MARSEC

0
SHARES
229
VIEWS
« Back to Glossary Index

MARSEC Nedir?

MARSEC, Maritime Security (Deniz Güvenliği) kelimelerinin kısaltmasıdır. Deniz alanında bulunan gemiler, tersane ve limanlar gibi nakliye yapılarının güvenliğini kapsar. Bu güvenliği sağlamak amacıyla, uluslararası hukuk ve standartlar belirlenmiştir.
Deniz taşımacılığı ve deniz ekonomisi gibi denizcilik sektörlerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir sistemdir. MARSEC, deniz alanındaki tehlike ve risklerin tespit edilmesi, önlenebilmesi ve yönetilmesi için uluslararası hukuk ve standartları kapsar. Bu standartlar, deniz güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan çok sayıda kuruluş ve ülkenin güvenlik tedbirlerini belirler. MARSEC, deniz alanındaki suçların önlenmesine, terörizm, kaçakçılık, hijacking gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasının önlenebilmesine yardımcı olur. MARSEC 3 seviyeden oluşur.

Level 1

Gemi Güvenlik Planına (Ship Security Plan – SSP) uygun olarak minimum uygun koruyucu güvenlik önlemlerinin her zaman sürdürüleceği seviye anlamına gelir. MARSEC Level 1, tüm gemilerin, daha yüksek bir MARSEC seviyesi için özel iletişim olmadığında, her zaman uyacakları minimum seviyedir.

Level 2

Artan güvenlik olayı riskinin bir sonucu olarak, SSP’ye uygun olarak uygun ek koruyucu güvenlik önlemlerinin bir süre boyunca sürdürüleceği seviye anlamına gelir.

Level 3

Bir hedefi belirlemek mümkün olmasa da, bir güvenlik olayının olası veya yakın olduğu durumlarda, SSP’ye uygun olarak daha fazla özel koruyucu güvenlik önlemlerinin sınırlı bir süre için sürdürüleceği seviye anlamına gelir.

Bir taraf devletin topraklarındaki bir limanda veya bir limana girmeden önce, eğer söz konusu güvenlik seviyesi idare tarafından o ülke için belirlenen güvenlik seviyesinden yüksekse, gemi, o taraf devlet tarafından belirlenen güvenlik seviyesi gerekliliklerine uymalıdır. 

« Sözlük Dizinine Dön
Güven

Güven

Aframax, Suezmax ham petrol ve kimyasal tankerlerde 2. Zabit olarak görev yaptı. Personel müdür yardımcısı olarak çalıştıktan sonra DPA Yardımcısı / HSEQ Officer olarak görev yaptı.

Related Posts

Next Post

Önerilen