LNG

« Back to Glossary Index

LNG Nedir?

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), nakliye ve depolama için yaklaşık -162°C’de (-260° F) sıvı bir duruma gelene kadar soğutulmuş doğal gazdır. Doğal gazın sıvı haldeki hacmi, gaz halindeki hacminden yaklaşık 600 kat daha küçüktür. Bu işlem, doğal gazın boru hatlarının ulaşmadığı yerlere taşınmasını mümkün kılar.

Doğal gazın sıvılaştırılması, boru hattı taşımacılığının mümkün olmadığı durumlarda doğal gazı uzun mesafelere taşımanın bir yoludur. Üretim bölgelerinden doğrudan boru hatlarına bağlanamayacak kadar uzak olan pazarlar, LNG nedeniyle doğal gaza erişebiliyor. Doğal gaz, kompakt sıvı formunda özel Gaz Tankeri (LNG) ile dünyanın dört bir yanındaki terminallere gönderilebilir. Bu terminallerde LNG gaz haline geri döndürülür ve boru hattı ile dağıtım şirketlerine, endüstriyel tüketicilere ve enerji santrallerine taşınır.

LNG Nasıl Üretilir?

Sources:

Department of Energy

Shell

« Sözlük Dizinine Dön
Güven

Güven

Aframax, Suezmax ham petrol ve kimyasal tankerlerde 2. Zabit olarak görev yaptı. Personel müdür yardımcısı olarak çalıştıktan sonra DPA Yardımcısı / HSEQ Officer olarak görev yaptı.

Related Posts

Next Post

Önerilen