14 Temmuz 2024, Pazar
27 °c
Washington
27 °c
Washington

Heavy Fuel Oil

0
SHARES
221
VIEWS
« Back to Glossary Index

Heavy Fuel Oil veya HFO “daha kötü durum maddesi” olarak tanımlanan katran benzeri kıvamda bir akaryakıt kategorisidir. Bunker yakıtı veya artık akaryakıt olarak da bilinen HFO, petrolün damıtma ve parçalama işleminin sonucu veya kalıntısıdır. Bu nedenle, HFO aromatikler, kükürt ve nitrojen gibi çeşitli farklı bileşiklerle kirlenmiştir ve yanma üzerine emisyonu diğer akaryakıtlara göre daha kirletici hale getirir. HFO, damıtıklar gibi daha temiz yakıt kaynaklarına kıyasla nispeten düşük maliyeti nedeniyle ağırlıklı olarak geminin itiş gücü için bir yakıt kaynağı olarak kullanılır. HFO’nun gemide kullanımı ve taşınması, petrol kirliliği riski ve siyah karbon dahil olmak üzere toksik bileşiklerin ve partiküllerin emisyonu olmak üzere birçok çevresel kaygıyı beraberinde getirir.

[AdSense-C]

Halihazırda, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) Kutup Sularında Çalışan Gemilere İlişkin Uluslararası Kodunun (Polar Code) bir parçası olarak Antarktika’da seyahat eden gemiler için yakıt kaynağı olarak HFO kullanımı yasaklanmıştır.

« Sözlük Dizinine Dön
Güven

Güven

Aframax, Suezmax ham petrol ve kimyasal tankerlerde 2. Zabit olarak görev yaptı. Personel müdür yardımcısı olarak çalıştıktan sonra DPA Yardımcısı / HSEQ Officer olarak görev yaptı.

Related Posts

Next Post

Önerilen