İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Singapur, Green Ship Programı Teşviklerini Güncelledi

Singapur, Green Ship programı teşviklerini güncelledi. Singapur Denizcilik ve Liman Otoritesi, MPA Singapur, yakın zamanda 2022 tarihli ve 07 No’lu sirkülerini yayınladı: “Revised Green Ship Programme under the Maritime Singapore Green Initiative”.

Green Ship Programı, gemi sahiplerine ve işletmeci şirketlere, gemilerinin IMO tarafından belirlenen çevre düzenlemelerine ulaşmalarını sağlayan çözümleri gönüllü olarak benimsemelerini teşvik etmek için teşvikler sağlıyor. Bu teşvikler, ilk kayıt (initial registration) ücretlerinin ve yıllık tonaj vergilerinin düşürülmesini veya iadesini içeriyor. 2022 tarih ve 07 sayılı sirküler, 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren bu tür teşviklerle ilgili gereklilikleri güncelliyor. Revize edilen gereklilikler aşağıdaki gibi:

  1. IMO’nun MARPOL Annex VI Faz 3 EEDI gerekliliklerini %10 veya daha fazlasını aşmak.
  2. LNG’ye (yani (biyo)-LNG, (biyo)-metanol, (biyo)-etanol) eşdeğer veya daha düşük CF‘li (Conversion Factor, yakıt tüketimi ile CO2 emisyonu arasındaki dönüşüm faktörü) düşük karbonlu yakıtları kullanabilen ana makinenin kullanılması; veya
  3. Sıfır karbonlu yakıtlar (örneğin amonyak, hidrojen) kullanabilen makinelerin kullanılması

Daha temiz bir dünya için çoğu ülke teşvik ve primler veriyor. Singapur’un yayımlamış olduğu sirkülerin tamamına aşağıdaki kaynak bağlantısından ulaşabilirsiniz. Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: MPA

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: