İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seyircili Seyir Defteri

Twitter hesabımız üzerinden yapmış olduğumuz ankette içeriklerimizi kültür ve sanat içerikleri ile zenginleştirmemiz hakkında ne düşündüğünüzü sormuştuk. Verilen yanıtlardan görüldüğü üzere içeriklerimizde bu alanda da yer verilmesi isteniyor. Bu kategorinin ilk yazısını Ferhan Şensoy’un yazıp yönettiği “Seyircili Seyir Defteri” oyununu incelemek istedik.

Seyircili Seyir Defteri - Ferhan ŞensoySeyircili seyir defteri oyunu, deniz kuvvetlerinden ayrılmış bir koramiralin bir seferini anlatan 1994 yılında oynanmış bir tiyatro oyunudur. Bu tiyatro oyununu diğerlerinden farklı kılan en büyük etken ise oyunun bir geminin içerisinde sahnelenmesi. Bir denizcinin hikâyesinin bir gemide anlatılması çok hoş bir fikir değil mi? Tiyatronun adı ise “İçinden Dalga Geçen Tiyatro”. Oyunun IMDB puanı ise 7,4.

Oyun bir birinden ilginç karakterler ile dolu. Gemi hayatına yeni başlamış Temel, doktor ve oyun boyunca adını sıkça duyacağımız Emrullah bunlardan sadece bir kaçı. Artık gelenekselleşmiş olan yeni stajyere yapılan şakalardan bazılarına bu oyunda da rastlamak mümkün. Oyun, günümüze nazaran denizcilik kültürünü çok daha gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca dönemin siyasal durumları da eğlenceli bir şekilde işleniyor.

Oyunun içerisinde Ferhan Şensoy’un söylediği şarkılar ise oldukça güzel. Zamansız şarkılar gibi, bu gün bile bir anlam ifade ettiğini söylememiz gerek.

Seyircili seyir defteri, bir dönemin politik durumunu eğlenceli ve kaliteli bir şekilde anlatan bir oyun. Gündemin denizcilik gibi zor bir konu içerisine bu şekilde iyi entegre edebilmek bir ustalık meselesi. Yukarıda bir bölümünü paylaştığımız oyunu isterseniz buradaki bağlantıya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Siz de yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilir ve katkı sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: