İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rip Akıntısı

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil göçleri de başladı. İstanbulda yaşayan biri olarak yaz aylarının benim için anlamı daha rahat, sorunsuz ve sakin bir yaz geçirmek demek. Tatil göçlerinin başlaması demek yaz aylarının artık (ne yazık ki) klasikleşmiş haberlerinin de gündeme gelmesi demek. Peki nedir bu klasikleşmiş haberler? Rip Akıntısı

Her yaz Türkiyenin her bölgesinden aynı haberleri almamıza rağmen nedense hala boğulmaların önüne geçemedik. Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde deniz ve denizcilik kültürünün ne kadar az gelişmiş olduğunun bir göstergesi. Deniz insanoğlunun en savunmasız olduğu alandır. Deniz kazaları tamamen engellenemezse bile küçük önlemlerle, riskler büyük oranda yok edilebilir. Örneğin belediyelere ait halk plajları veya can kurtaran hizmeti olan yerlerde denize girmek ölümlü kazaların büyük bir bölümünü ortadan kaldıracaktır. Daha temel bir noktaya değinecek olursak yüzme öğrenmek başınıza gelebilecekleri anlayabilmek, bu gibi durumlarda kendinizi nasıl daha rahat kurtarabileceğinizi bilmek anlamına geliyor. Yüzme öğrenmek için yüksek ücretler ödemenize gerek yok. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Spor A.Ş havuz olan tesislerinde ücretsiz seanslar düzenleyerek ücretsiz yüzme dersleri vermekte. Buralardan faydalanabilirsiniz.

İlber OrtaylıBoğulmaların büyük bir çoğunluğu akıntılardan ve kişilerin bu akıntılara karşı nasıl davranmalarını bilmediklerinden kaynaklanıyor. Tabiki her insanın herşeyi bilmesi mümkün ve zorunlu değil ancak her insanın bilmesi gereken şeylerden bir tanesi cehaletin cesaret getirdiğidir. Eğer denizde serinlemeyi seviyorsanız yüzmeyi ve yüzerken başınıza gelebilecek olan şeyleri bilmeniz gerekiyor.

Boğulmaların büyük bir kısmının denizdeki akıntılar ve bu akıntılara karşı nasıl davranılması gerektiğinin bilinmediğinden bahsetmiştik. Akıntının ne olduğunu açıklamak gerekirse eğer, su kütlesinin yer değiştirmesi olarak özetleyebiliriz. Akıntının pek çok çeşidi var ancak benim burada üzerinde durmak istediğim RİP veya ÇEKEN AKINTI denilen akıntı çeşidi.

rip current, rip akıntısıBu akıntının temel özelliği karadan denize doğru bir akıntı olmasıdır. Sanılanın aksine akıntı dibe çekmek yerine karadan açığa götürür. Denizden sahile/kıyıya vuran dalganın sahilin dip/sualtı yapısı sebebi ile bir koridor şeklinde denize geri dönmesi ile oluşur. Böyle bir akıntıya mağruz kalındığı taktirde direkt kıyıya yüzmeye çalışarak enerjinizi boşa harcamayın çünkü akıntının gücünü yenerek kıyıya ulaşmanız imkansız. Bu akıntı ile genellikle Karadeniz sahillerinde karşılaşılmakta. Bu sebeple habercilerin gözdesi her zaman Şile sahilleri olmuştur. Rüzgarlı, dalgalı havalarda görülür ve sahile vuran dalga ne kadar güçlü ise rip akıntısı da o kadar güçlü olur.

Çeken akıntıya kapılmamak için neler yapılmalı?

 • Dalgalı havalarda denize girmemeyi tercih edin.
 • Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin.
 • Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın.
 • Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun.
 • Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın.
 • Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.

Peki akıntıya kapılırsak ne yapmamız gerekiyor?

 • Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun.
 • Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler.
 • Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz.
 • Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin.
 • Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun.
 • Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

Yazımızda  www.cekenakinti.org adresindeki bilgileri kaynak olarak aldık. Bu site İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı” kapsamında İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ile proje ortakları İstanbul Teknik Üniversitesi ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

İçerikte verilen bilgiler tavsiye niteliğinde olup, yasal sorumluluk doğurmaz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: