İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Port State Control Kodları

Gemiler seferleri botunca Port State Control veya PSC olarak kısaltılan liman devleti denetimlerine girerler. Bu denetimler, geminin ve ekipmanının durumunun uluslararası sözleşmelerin gerekliliklerine uygunluğunu denetler. Denetimler geminin personel donatımı, işletilmesi, deniz güvenliği ve emniyetinin sağlanması ve kirliliğin önlenmesi konularını da kapsar. Port State Control (PSC) sırasında da tespit edilen eksiklikler belirli kodlarla belirtiliyor. Bu kodlara göre gemilerin limandan çıkışlarına veya tutuklanmalarına karar veriliyor.

Bir denetim sırasında, PSC denetçisi bir veya daha fazla eksikliği belirleyebilir ve bunları PSC denetim raporuna dahil edebilir. Her eksikliğin kendine özgü bir kodu vardır. Denetim raporuna eksikliğin (deficiency) ne zaman giderilmesi gerektiği belirtilir. Eksikliklerle birlikte uygulanan konvansiyon referansı da dahil edilir. Bu belirtilenlere ek olarak yapılan uygulama ‘Action Taken’  tanımlanır. Aşağıdaki tabloda en sık kullanılan uygulama kodlarını (Action taken kodları) tanımladık.

Code Tanım Açıklama
Code 10 Rectified PSC inspector tarafından tespit edilen ve düzeltilen deficiency için kullanılır
Code 15 To be rectified at next port Kalkıştan önce giderilemeyen ancak PSCO’nun bir sonraki limanda düzeltmeyi gerektirdiği bir eksiklik için kullanılır. Bu işlem, eksikliğin bir sonraki limanda giderilmesini gerektirir. Geminin o limanda kaldığı süre boyunca onarım işinin veya ekipmanın teslimatının gerçekleşmesi ile de mümkündür.
Code 16 To be rectified within 14 days PSCO’nun profesyonel muhakemesine göre, ayrılmadan önce PSCO tarafından acil düzeltme veya doğrulama gerektirecek kadar ciddi olmayan bir eksiklik için kullanılır. Yapılan bu işlem maksimum 14 günlük bir sınır belirler ancak bu süre içinde eksikliğin gerekli ve makul olan en kısa sürede giderilmesi kaptanın sorumluluğundadır.
Code 17 To be rectified before departure gemi seferine başlamadan önce düzeltilmesi gerekir, ancak alıkonulmayı gerektirecek kadar ciddi değildir.  Geminin alıkonulmaması halinde, ayrılmadan önce eksikliğin giderilmesi, kaptanın sorumluluğuna bırakılır. PSCO tarafından doğrulama gerekmez (bu liman uğrağında).

Kalkıştan önce giderilmesi gereken bir eksiklik, gemi ayrılmadan önce bir PSCO tarafından giderildiği doğrulanırsa, düzeltilmiş olarak kaydedilir.

Code 19 To be rectified before departure

Safety management audit by the Administration is required before departure of the ship

Geminin kalkışından önce İdare tarafından emniyetli yönetim sistemi (SMS) denetimi gereklidir.

ISM olarak işaretlenmiş eksiklik, ISM Kodun uygulanmasında ciddi bir başarısızlık veya uygulama eksikliğinin kanıtıdır.

Code 21 Corrective action taken on the ISM system by the Company is required within 3 months Şirket tarafından ISM sistemi üzerinde alınan düzeltici eylemin 3 ay içinde yapılması gerekmektedir.
ISM olarak işaretlenmiş eksiklik, ISM Kodunun uygulanmasındaki bir başarısızlık veya etkinlik eksikliğinin nesnel kanıtıdır. Gemi, raporun son tarihinden itibaren 3 ay sonra yeniden incelemeye alınabilir.
Code 26 Competent Security Authority informed Yalnızca PSCO devletinin yetkili güvenlik otoritesinin, PSCC Güvenlik Talimatı Yönergeleri uyarınca açık gerekçelerin bulunduğu konusunda bilgilendirildiği bir Güvenlik kodu serisinin eksikliği için kullanılır.
Code 30 Detainable deficiency Bu kod, bir geminin alıkonulmasına zemin oluşturan eksikliği belirtmek için kullanılır. İlke olarak, 30 sayılı kod eksikliğinin ardından, tutukluluğun gerekçesi olan eksikliğin giderildiğini belirtmek için 10 numaralı kod (eksiklik giderildi) takip edilmelidir.
Code 40 next port informed ‘Bir sonraki limanın’ PSCO’su, giderilecek eksiklikleri kontrol etmek için gemiye gelecektir. “Bir sonraki limanın” PSCO’su ek incelemeler de yapabilir.
Code 45 rectify detainable deficiency at next port 50 flag state/consul informed tutukluluğun devamında veya takibinde ikinci bir limanın yer alması durumunda kullanılır.
Code 55 flag state consulted İlgili eksikliklerle ilgili olarak bayrak Devletine her danışıldığında kullanılır. Bazı konular, bayrakların kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır.
Code 70 recognized organization informed Klas kuruluşu, geminin klaslanması ile ilgili bir eksiklikten dolayı bilgilendirildi veya iletişime geçildi.
Code 85 investigation of the contravention of discharge provision (MARPOL) MARPOL ile ilgili olarak tahliye hükmüne aykırılığın soruşturulması

Yukarıdaki maddeler en sık kullanılan kodlardır. Bu kodlara ek olarak iki adet kutucuktan bahsedebiliriz. Bu checkbox’lardan bir tanesi Grounds for detention yani ‘Tutulma sebebi’ kutucuğudur. Kalkıştan önce düzeltilmesi ve gemi yolculuğuna devam etmeden önce PSCO (Port State Control Officer) tarafından incelenmesi gereken kadar ciddi bir eksiklik için kullanılır.
Tanınan Kuruluşların Sorumluluk Değerlendirmesine İlişkin Kriterler Yönergesi’ne (R / O) uygun olarak belirlenen her bir tespit edilebilir eksiklik için kullanılan, gözaltına alınabilecek eksiklikle ilgili yasal sertifikaları düzenleyen veya onaylayan Tanınan Kuruluşla ilgili olmalıdır.

İkinci kutucuk ise Accidental Damage ‘Kaza Sonucu Oluşan Hasar’dır. Gözaltına alınma gerekçesinin bir gemiye kaza sonucu meydana gelen hasarın bir sonucu olduğu durumlarda, belirli şartların sağlanması koşuluyla, herhangi bir alıkoyma emri düzenlenmez. Ayrıca Kaza Sonucu Hasar olarak işaretlenen eksiklikler, şirket performansının ve Gemi Risk Profilinin hesaplanmasında dikkate alınmaz.

Kaynak:

  • Paris Mou
  • Procedures for Port State Control ( IMO yayımları 2000 edition)

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: