İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Platforma Temas Eden Suezmax Tanker Alıkonuldu

ABD’de platforma temas eden suezmax tanker alıkonuldu ve gemiye 225 milyon dolarlık dava açıldı. Offshore sondaj şirketi Cox Operating LLC, ABD, 17 Ekim’de gerçekleşen, Suezmax tanker M/T ATINA’nın Türk işletmecisine COX’un petrol platformuyla temas ettiği iddiasıyla dava açtı.

COX, kazadan sonra personeli tahliye edilen ve çalışmayan platformun maruz kaldığı ciddi hasarlar ve operasyonel kayıplar için 225 milyon dolar tazminat talep ediyor.

MT ATINA’nın AIS kayıtlarına göre temas, 17 Ekim sabahı erken saatlerde, tankerin Mississippi Deltası’ndaki Doğu Pilot İstasyonu’nu geçmesinden ve Meksika Körfezi’ne demirlemesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bildirildiğine göre, demirliyken veya demirleme sürecinde sürüklendi ve platform köşesine temas etti.
Temas bölgesinin yakınında demirledi. Ardından 22-23 Ekim tarihleri arasında Galveston Anchorage’a hareket etti ve orada mahkeme kararından dolayı gözaltında olduğu anlaşılan gemi, orada demirde kaldı. Tanker, 16 Ekim’de Houma Mississippi’den ayrılmıştı.

M/T Atina Gemi Detayları

Gemi Adı MT Atina
IMO No 9593000
İnşaa Yılı ve Yeri 20 Ocak 2015 / Bohai Tersanesi, Çin
Bayrak ve Bağlama Limanı Malta / VALLETTA
Çağrı İşareti ve MMSI 9HA3664 / 229853000
Gemi Türü Çift Cıdarlı Ham Petrol Tankeri
Teknik İşletmeci Beşiktaş Likid Taşımacılık Denizcilik Ticaret A.S.
Tam Boy 273.70 m
En 264.00 m
DWT 159,500 MT

 

MT ATINA

Kaynak: FleetMon

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: