İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nasıl Gemici Olunur?

Denizcilik, neredeyse her dönemin gözde mesleklerinden bir tanesi ve en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de nasıl gemici olunur? Sorusu. Bu yazımızda “ Nasıl Gemici Olunur? ” sorusuna yanıt vereceğiz.

Yayım hayatımıza başladığımızdan bu yana pek çok kişi gemici veya yağcı olmak istediğini ancak nereden başlaması gerektiği konusunda bir fikri olmadığını bizlere iletişim sayfalarımız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilettiler. Bizler de hem bu arkadaşlara, hem de daha sonra bu sorunun cevabını arayan arkadaşlara yanıt olması açısından konuyu değerlendirmek istedik. Elinde yeterliliği olanlar iş başvuru sürecinden bahsettiğimiz yazımıza göz gezdirebilirler.

Nasıl Gemici Olunur?

Gemici olmak için öncelikli olarak elinizde en az ilkokul seviyesinde bir diplomanızın olması gerekiyor. Tabii ki bununla birlikte 16 yaşını da bitirmiş olmanız gerekli aksi taktide bir süre daha beklemeniz gerekir. 16 yaşınızı doldurdunuz ve elinizde de en azından bir ilkokul diplomanız var; bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken, idare tarafından ( Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü ) bu konuda yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan “Gemici Eğitimi” almanız gerekiyor. Tabii ki sadece eğitim kurumundan gemici eğitimi alanlar değil, ayrıca ilkokul mezunu olup askerlik görevinin 9 ayını veya 4 yıllık fakülte mezunu olup, askerlik görevinin 4 ayını faal gemilerde “Güverte Eri” olarak tamamlayan ve bunu belgeleyen kişiler de gemici olma hakkı tanınır.

Yaş ve eğitim gereklerini de tamamladığınızı varsayarsak artık önünüzde atmanız gereken tek bir adım kalıyor. Gemici sınavından başarılı olmanız gerekiyor. Gemici sınavından başarılı olduğunuz taktirde “Gemici” yeterliliği almaya hak kazanıyorsunuz ve evraklarınızla birlikte liman başkanlıklarına müraacat etmeniz gerekiyor.

Maddelere ayırmak gerekirse:

 • 16 yaşından büyük olmak

 • En az ilkokul diplomasına sahip olmak

 • Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu veya kurstan “Gemici Eğitimi” almak

 • Ya da en az ilkokul mezunu olanlar 9 ay, 4 yıllık fakülte mezunu olanlar en az 4 ayını faal bir gemide güverte eri olarak çalıştığını belgelemek

 • Son olarak gemici sınavından başarılı olmak.

Nasıl Usta Gemici Olunur?

Usta Gemici ( A/B ) olmak istiyorsanız eğer veya gemici olan yeterliliğinizi yükseltmek istiyorsanız izlemeniz gereken yollar ise şöyledir:

 • 18 yaşından büyük olmak

 • 18 aylık onaylı deniz hizmetine veya 12 aylık deniz hizmetine sahip olmak

 • İdare tarafından onaylanmış bir eğitim kurumu veya kursdasn alacağınız “Usta Gemici” eğitimi

 • Ya da yada yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi ve askerlik görevinin dokuz ayını faal gemilerde serdümen ya da porsun eri olarak yaptığını terhis belgesi ile belgelemek

 • “Usta Gemici” sınavını başarı ile geçmek.

01/01/2012 tarihinden önceki son altmış ay içerisinde gemici olarak en az oniki ay deniz hizmetine sahip olanlara İdare tarafından sınavla usta gemici yeterliği verilir.

Usta gemici yeterliği ile birlikte, İdare tarafından “seyir vardiyası tutma belgesi” verilir.

Merak ettiğiniz diğer yeterlilikleri, konuları ve bu süreçte karşılaştığınız durumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

3 Yorum

 1. alper alper 21 Eylül 2021

  sabıkalı biri tüm evrakları cıkardıktan sonra gemilerde çalışabilirmi ?

  • Güven Güven Yazar | 9 Ekim 2021

   İyi günler. Sabıkası olan birisinin liman cüzdanı çıkartmasında problemler oluşabilir. Konu hassas bir konu olduğu için yakınlarınızdaki liman başkanlıklarından kendi sabıkanızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bir şekilde liman cüzdanı çıkarttığınızı varsayarsak şirketler genellikle sabıka kaydı belgesi talep etmekte. Yasal olarak bir engeliniz olmasa bile şirketler tercih etmeyebilir. Bu konu tamamen şirketlerin istihdam politikaları ile alakalıdır.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: