İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MLC 2006 Sözleşmesinde Değişiklikler Yapıldı

MLC 2006 sözleşmesine (gemi adamlarının  çalışma  ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik Denizcilik Çalışma Sözleşmesi) yapılan 12 değişiklik önerisinin 8 tanesi kabul edildi. 05-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Özel Üçlü  Komite’nin  (Special  Tripartite  Commitee-STC) dördüncü toplantısında MLC 2006 sözleşmesi ile ilgili toplam 12 değişiklik önerisinden 8’i üzerinde mutabakat sağlandığı ve MLC sözleşmesinde aşağıdaki değişikliklerin kabul edildiği duyuruldu:

 1. Sayıları her geçen gün artan kadın gemi çalışanlarına da uygun nitelikte ve boyutlarda kişisel koruyucu ekipman sağlanması,
 2. Gemiadamlarına ücretsiz kaliteli içme suyunun sağlanması,
 3. Terkedilen gemiadamlarının ivedilikle ülkelerine dönüşlerinin devletlerce kolaylaştırılması,
 4. Devletlerce acilen tıbbi yardıma ihtiyacı olan gemiadamlarına kıyıda tıbbi bakım sağlanması,
 5. Gemide ölen gemiadamlarının naaşlarının gönderilmesinde kolaylık sağlanması,
 6. Armatörler tarafından gemiadamlarına uygun sosyal iletişim imkânı ile devletlerce limanlarda internet erişiminin sağlanması,
 7. Gemiadamlarının maddi kayıplarını tazmin etmek üzere işe alım ve işe yerleştirme ile ilgili hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilendirilmesi,
 8. Gemiadamlarının ölümlerinin kayıt edilerek yıllık olarak ILO‘ya bildirilmesi ve bu verilerin yayımlanması,
 9. Ek Hükümler (geminin asıl sahibinden farklı olarak geminin üzerine kayıtlı olduğu armatörün kabul ettiği mali güvence sisteminin işleyişini kolaylaştıran düzenlemeler)

MLC 2006 sözleşmesindeki değişikliklerin 29 Mayıs – 11 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılan 110’uncu  ILO Genel  Konferansı  kapsamında  6  Haziran  2022 tarihinde  onaylandığı ve değişikliklerin Aralık  2024’te yürürlüğe girmesinin öngörüldüğü ifade ediliyor.

MLC Sözleşmesinde Yapılan Değişiklikler

ILO toplantısının ardından MLC sözleşmesinde yapılacak değişikliklerin bazılarını şöyle açıklayabiliriz:

 • Gemiadamlarına ücretsiz kaliteli içme suyunun sağlanması

Gemilerde içme suyu ve yemekler ücretsiz olarak gemi personeline zaten sağlanmaktaydı ancak, bazı şirketler evaporatör’de ürettikleri ve gemi tanklarında muhafaza edilen suları personele sağlamaktaydılar. Bu sular, mineral bakımından zayıf, eski ve paslı boru devrelerinden personele servis ediliyordu. Bu suyu kullanmak istemeyen personellere de ücret karşılığında şişelenmiş su satışı yapılıyordu. Yapılan değişiklikle birlikte ‘kaliteli’ tabiri getirilmiş. Şirketler personellerine kaliteli yiyecek ve suları ücretsiz olarak sağlamak mecburiyetinde.

 • Devletlerce acilen tıbbi yardıma ihtiyacı olan gemiadamlarına kıyıda tıbbi bakım sağlanması

Bilindiği üzere salgınla birlikte bütün ülkeler sıkı karantina önlemleri aldı ve bazı ülkeler bu konuda çok daha sert önlemler aldılar. Salgın haricinde başka rahatsızlıkları olan denizciler bile bu karantina önlemlerinden dolayı sağlık hizmetlerinden mahrum kaldılar. Hatta bazı denizci meslektaşlarımız hayatlarını kaybetti. Bu değişiklik ile devletler tıbbi yardıma ihtiyacı olan kişiler için hastanede bakım hizmeti sağlamak zorunda kalacak.

 • Gemide ölen gemiadamlarının naaşlarının gönderilmesinde kolaylık sağlanması,

Yukarıdaki maddenin bir uzantısı olarak düşünülebilecek bir durum aslında. Kimi durumlarda ülkeler, karantina önlemlerini gerekçe göstererek cenazelerin transferine izin vermiyorlardı. Bayrak devletleri, konsoloslukların çabası ile özel izinler almak gerekebiliyor, kimi zaman özel izinler dahi verilmiyordu. Bu madde ile çözüm sağlanmış oldu.

Yapılan değişikliklerin yer aldığı orijinal dokümana ulaşmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Konu hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

 1. Nuri Nuri 22 Ağustos 2022

  Doğru sistemler kullandığı ve armatör yatırım yaptığı sürece evaporatör ile kaliteli bir su üretmek gerçekten kolay. Düzenli tank bakımları, infrared teknolojiler, hatta yeni inşa gemilerde tatlı su devrelerinin buna uygun olarak inşa edilmesi ile bunu sağlamak çok kolay. Ve en önemlisi “plastic Free” bir dünya içinde büyük bir adım.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: