İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Manning Acentesi Nedir?

Manning acenteleri günümüzde oldukça popülerleşmeye başlayan bir iş kolu. Bu yazımızda Manning Acentesi nedir bu konuda konuşacağız.

Manning acenteleri, ülkemizde geçmişteki olaylardan dolayı biraz yanlış anlaşılabiliyor. Manning acenteleri “simsar” değillerdir. Basit tabir ile anlatmak gerekirse manning acenteleri özel istihdam büroları olarak tanımlanabilir. Acenteler sadece tek bir denizcilik firması ile çalışmak zorunda değildir. Aynı anda farklı firmalarla birlikte çalışabilirler ve bu sayede farklı şirketlerin filolarında farklı milliyetteki personellerle birlikte çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Türkiye’deki kanunlar gereği özel istihdam büroları iş için personelden ücret talep edemez ve bu özellik manning acentesi ile simsar arasındaki en büyük farklılıktır.

Manning Acenteleri Ne İş Yapar?

Manning acenteleri kısaca filosu olan bir denizcilik şirketine yeni personel temini sağlar veya gemideki personelin yönetimini yapar. Bu hizmet karşılığında da denizcilik şirketinden ücret alır. Bu ücret temelde iki firmanın aralarındaki anlaşma ile belirlenecek olsa da genelde iki şekilde ücretlendirme yapılır. Ya aylık olarak sabit bir ücret ödenir veya kişi başı belirli bir ücret ve yapılan ekstra masraflar ödenir.

Çok genel olarak acentenin yürüttüğü işleri sıralarsak:

 • Personel bulmak
 • Personelin sertifikalarının kontrolü ve tamamlattırılması
 • Gerekiyorsa endorsement alınması
 • Personelin ülkesinden çıkıp gemiye katılana kadar ve aynı şekilde gemiden inip ülkesine kadar geçen süreci yönetmek.
 •  Gerektiğinde şirket ile personel arasındaki iletişimi sağlamak
 • Personelin ilgili şirket eğitimlerini gerçekleştirmek

Denizcilik Şirketleri Neden Manning Acenteleri İle Çalışır?

Bunun farklı sebepleri olabilir ancak bu yazıda genel sebeplerden bahsedecek olursak şöyle listeleyebiliriz:

 • Denizcilik şirketi personel bulma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilir. Yeni şirketlerin ellerinde personel portföyü olmayabilir. Geminin personelini donatabilmesi için manning acentesinden istediği nitelikteki personeli temin etmesini isteyebilir.
 • Denizcilik şirketi farklı milliyetlerden personelle çalışmak istiyor olabilir. Bunun en büyük sebebi genellikle personel ücretleri olmakta. Türk personel ile Filipinli veya Avrupalı personelin maaş skalası birbirinden çok farklı olabiliyor.
 • Firma personel kalitesini yükseltmek istiyor olabilir. Uzun yıllardır aynı personel ile çalışan firmalarda bir süre sonra personelin eskisi kadar istekli çalışmamasından yakınabilmekte. Şirketler daha az efor ile kaliteli personel rotasyonu sağlayabilmekte.
 • Denizcilik şirketleri personel yönetim masraflarını düşürebiliyorlar. Personel seçme, değerlendirme eğitim gibi konularda ekstra personel çalıştırmak yerine sadece manning acentesinin tavsiye ettiği personeli değerlendirecek birkaç personel çalıştırması yeterli olacaktır. Ayrıca her personelin banka hesaplarına yapılacak transferler, sigorta vb. gibi işletme ve yönetim masraflarından da kurtulacaktır.
 • Gemi adamının sözleşmesinde, işveren manning acentesi olduğu için denizcilik firması üzerinden bir takım hukuki sorumlulukları atmış oluyor. Tabii ki tüm sorumluluk değil ancak bazı sorumluluklar gitmiş olacak.

Bir manning acentesi olmak öyle kolay değildir. Yasal bir şirket olmanız gerekmekte. Sizden personel temini yapacak denizcilik şirketinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapınızın olması gerekmekte. Bu altyapı personelin eğitimlerini verebilecek eğitim salonundan tutun da tulum safety shoes gibi ürünleri stoklayabileceğiniz depoya kadar yatırım yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte bir özel istihdam bürosu açabilmeniz için İŞKUR’un istemiş olduğu şartları sağlamanız gerekecektir. Ayrıca denizcilik şirketleri de manning acentesinden MLC sertifikası isteyebilir. Bunların alınması çok zor ve masraflı bir süreçtir.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere konu ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: