İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lady Zehma İstanbul Boğazı’nda Arıza Yaptı

Ukrayna’dan kalkan MV Lady Zehma gemisi İstanbul Boğazı’nda arızalandı. Dün gece saatlerinde (01.09.2022) makine arızası yapan MV Lady Zehma isimli dökme yük gemisi Bebek sahiline demirledi. O sırada bölgede bulunan gazeteci Cüneyt Özdemir, olay anını Twitter hesabında paylaştı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, MV Lady Zehma gemisinin dümen arızası yaptığını 5 adet römorkörün ve 2 adet botun bölgeye sevk edildiğini ve kurtarma ekiplerinin gemiye çıktığını bildirdi. Olay esnasında trafiğe kapatılan İstanbul Boğazı, bir süre sonra tekrar normale döndü. Lady Zehma isimli dökme yük gemisi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri merkezinin koordinasyonunda, kılavuz kaptan, 5 adet römorkör ve 3 adet bot eşliğinde Ahırkapı demir bölgesine demirletildi.

Lady Zehma Gemi Detayları

IMO 9303431
İsim Lady Zehma
Gemi Türü Dökme Yük
Bayrak Panama
GRT 20283
DWT 32328
LOA 172.9 mtr
Genişlik 29.4 mtr
İnşaa Yılı 2005

Yaptığımız araştırmalarda Lady Zehma gemisinin 18 Mayıs 2022 tarihinde Paris Mou kapsamında girmiş olduğu denetimde 2 madde aldığını ve bu maddelerden birinin yardımcı makinelerden kaynaklandığını gördük. Ancak yardımcı makinelerden yazılan bu madde dolayısı ile geminin tutuklanmadığını görüyoruz.

Deficiencies

Area Defective Item Nature of Defect Ground for Detention RO Related Accidental Damage ISM + ISM Related
Labour conditions – Accommodation, recreational facilities, food and catering 18317 – Food personal hygiene Not hygienic
Propulsion and auxiliary machinery 13199 – Other (machinery) Other
TOTAL Other 0 0 0 0

Kaynak: https://portal.emsa.europa.eu/web/thetis/inspections

Birleşmiş Milletler Karadeniz Tahıl Girişimi Ortak Koordinasyon Merkezi’nden edinilen bilgiye göre Lady Zehma gemisi Ukrayna’nın Chornomorsk limanından İtalya’ya 3000 MT mısır yükünü taşımak için kalktı.

Konu hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: