İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kutup İletişim ve Seyir Ekipman Rehberinde Sona Gelindi

Kutup bölgelerine olan ilgi gün geçtikçe daha da artmaya başladı. Küresel ısınmanın etkileriyle birlikte de kutup bölgelerinde yeni ticari rotalar oluşmaya başladı. Seyir, iletişim ve arama kurtarma alt komitesinin hazırladığı (NCSR) kutup iletişim ve seyir ekipman rehberinde sona gelindi.

Kutup bölgeleri son yıllarda oldukça popüler bir konu haline gelmeye başladı. IMO Polar Code yayımlandı. Ardından küresel ısınmanın sonuçlarından birisi olan kutup bölgelerindeki buzulların erimesiyle ortaya çıkan yeni ticari rotalar gözleri bu bölgelere çekti. Bu da beraberinde emniyetli seyir kaygılarını ortaya çıkarttı. Ayrıca ülkemizin de bu konuda farkındalığı var ve gerekli çalışmalar yürütülüyor.

Kutup İletişim ve Seyir Ekipman Rehberinde Sona Gelindi

Kutup bölgelerinde seyir yapacak gemiler için seyir ve iletişim ekipmanları hakkında taslak rehberde sona gelindi ve onay için MSC’ye (Maritime Safety Committee) sunuldu. Rehber, sıcaklık ve şok testi, buz oluşumunun konumlandırılması ve çok düşük sıcaklıklarda batarya performansını içeriyor. Zorunlu Polar Code’un uygulanmasını desteklenmesinde önemli bir araç olması bekleniyor. IMO Polar Code, zorlu Arktik (Kuzey kutup ) ve Antarktik (Güney kutup) bölgelerinde çalışan gemilerin, zorlu sıcaklıklarda kritik ekipmanlarının çalışabilir kalmasına yardımcı olmakta.

Bu,  kutup bölgelerinde sefer yapacak  denizciler olarak bizlere yeni çıkacak olan ekipmanlarının habercisi. Ayrıca yeni sertifikasyonlar ve sorumluluklar da demek oluyor. MSC, bu rehberi onayladığında karşımıza nelerin çıkacağını hep beraber görmüş olacağız.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere görüş ve düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: