İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kısa Süre Uyuyanlar Aslında Uykusuz Olabilir

Uyku insan hayatı için oldukça önemli bir aktivite. Bu aktivite hem bendensel hem de zihinsel olarak çok yıpranan denizciler için çok daha önemli bir konu haline geliyor. Yetersiz uyku düşündüğünüzden daha karmaşık olabilir.

Kimilerimizin az uyuduğu halde dinç hissettiğine şahit olmuşuzdur. Kimilerimiz de gün içerisinde odaklanma sıkıntısı, bitkinlik, yorgunluk gibi sıkıntılar içerisinde olduğunu görmüşüzdür. Uykusuzluk veya aşırı yorgunluk gemide ciddi kazaların oluşmasına veya sağlığımızı kaybetmemize sebep olabiliyor. Daha önce yayımlamış olduğumuz yazımızda da uykusuzluğun gemi adamları zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkilediğini yazmıştık.

Kısa Süre Uyuyanlar Aslında Uykusuz Olabilir, sleep, super sleeper, sleeplessAraştırma Utah Üniversitesi’nden psikolog Paula Williams tarafından yapılmış. Psikolog Paula Williams’a göre  araştırma sonuçları az uyumalarına rağmen normal hissettiklerini söyleyen bu insanların hayatlarının aslında uykusuzluktan olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor. 839 kişi ile yapılan araştırmada deneklere uyanıklarken beyin taraması yapıldı. Ardından bir ay boyunca ortalama ortalama 7-12 saat arası uyuyanlar ve 6 veya daha az uyuyanlar olarak ikiye ayrıldı. 6 veya daha az uyuyanlar kendi aralarında kendini iyi hisseden ve yorgun hissedenler olarak iki gruba ayrıldı.

15 Eylül tarihinde Brain and Behavior dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre 6 veya daha az saat uyuyan insanlarda gün içinde görülen beyin aktivitelerinin, uyanık değil uykudaki birinin beyin aktivitelerine benzer olduğu gözlemlendi. Bu sonuçlar, az uyumalarına rağmen uykusuz hissetmediklerini iddia eden kişilerin beyin taraması esnasında bile uykuya dalmış olabileceğini gösteriyor. Bu uykunun sebebi olarak ise kendilerini uyarıcı bir şey bulamamaları olduğu düşünülüyor. Dikkat çekici bir şey bulamadıkları için sıkılmaları olabilir. Az uyuyanlar üzerinde yapılan daha önceki araştırmalarda da bu kişilerin daima kendilerini uyarıcı bir şey aradıkları, bu uyarıcıların onlara “uyku ihtiyaçlarını unutturduğu” gözlemlenmişti. Bu kişiler fark etmeseler de aslında uykusuzluk çekiyor ve uykusuzluk belirtileri gösteriyorlar. Etraflarındaki uyarıcılardan dolayı uykusuzluklarının farkında olamıyorlar.

Gemilerde de az uyku ile uzun saatler yoğun iş temposu içerisinde bulunabiliyoruz. Yapılan işlerde meydana gelen eksiklikler ve hataların sebeplerinden bir tanesi de aslında yetersiz uyku olabilir. Kontratımız boyunca çalışma ve dinlenme saatlerine mümkün olduğunca uygun hareket etmek bizleri en az şekilde yıpratacak ve daha sağlıklı ve mutlu bir çalışma hayatı sürmemizi sağlar.

Kaynak: Herkese Bilim Teknoloji, Live Science

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: