İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kargo Gemilerinde Sertifika ve Doküman Listesi

Sertifikalar, gemi ve gemi adamları için çok önemli evraklardır. Gemi adamları çalıştığı gemi türüne uygun olarak eğitim sertifikalarını güncel tutmak zorundadır. Aynı şekilde gemiler de türlerine göre sertifikalandırılırlar. Bu yazımızda gemi sertifika listesi ve hangi gemilerde gerektiğini anlatacağız.

Gemiler, sahip oldukları her ekipman, personel ve özellikleri için denetlenir ve sertifikalandırılırlar. Bu sertifikalama işlemleri klas kuruluşları, bayrak devletleri ve bayrak devletlerinin yetkilendirmiş olduğu kuruluşlar (RO veya Recognized Organisation, olarak da bilinir) tarafından gemilere verilir ve denetlenir. Ayrıca bazı ekipmanlar için gemi kendi de sertifikaları düzenleyebilir. Düzenlenmiş olan bu gemi sertifikaları, kaptan kamarasında veya gemi ofisinde saklanır ve tüm denetimlerde kontrol edilir.
Genellikle seyir zabitinin sorumluluğunda olan gemi sertifikaları, liste tutularak aylık bazda kontrol edilir ve eksikler tamamlanır. Belirli geçerlilik süresi olan bu sertifikalar zamanla yenilenir. Artık geçerliliği olmayan sertifikalar ise “Expired Certificates” klasörüne kaldırılarak saklanmaya devam edilir. Gerekirse şirkete gönderilir.

Her gemi türüne özgü gemi sertifikaları değişmekte ve gemide olması gereken sertifikaların listesi genellikle olmuyor. Bu yazımızda genel olarak sertifikaların örneklerinden ve hangi gemilerde bulunması gerektiğini anlatacağız. 

International Tonnage Certificate

International Tonnage Certificate 1. Sayfa

Bu sertifika adından da anlaşılacağı üzere geminin belirli standartlara göre tonajını belgeleyen sertifikadır. Sertifika boyu 24 veya daha büyük olan tüm gemiler için zorunludur. Bu sertifikanın ilk sayfasında denetimi yapan kuruluş ve hangi devlet adına yapıldığı, ayrıca veriliş yeri ve tarihi belirtilmiştir. Sol tarafta görülen fotoğrafta örnek bir sertifikaya ulaşabilirsiniz. Fotoğrafa tıklayarak büyük versiyonunu görüntüleyebilirsiniz. İlk sayfada ayrıca geminin kimlik bilgileri, genel boyutları, Gross ve Net tonajı bulunur. 

Intercational Tonnage Certificate Cargo Tankları

Liman öncesi evraklarda genellikle ilk sayfası gönderilen bu sertifikanın diğer sayfalarında tonaj hesaplamasında dikkate alınan bölümler ve kargo alanlarının teker teker hacimleri belirtilmiştir. Bu hacimler m3 cinsinden belirtilmiştir. 

International Load Line Certificate

International Load Line Certificate Kargo Gemilerinde Sertifika ve Doküman ListesiInternational Load Line Certificate, gemilerin yükleme hatlarının 1966 Uluslararası Yükleme hatları konvansiyonuna uygunluğunu ve geçerliliğini gösterir sertifikadır. Yine bu sertifika da tüm gemi türleri için geçerlidir. International Tonnage Certificate gibi 24 metre ve daha büyük gemiler için geçerlidir. Plimsoll markası, draft markaları gibi özel işaretlerin varlığını ve uygunluğunu kontrol eder. 

Oil Record Book

Oil record book gemide tutulması gereken önemli jurnallerden bir tanesidir. Bu jurnal iki bölüm halindedir ve biri makine operasyonları diğeri de güverte operasyonları içindir. 150 GRT ve üstü tankerlerde ve 400 GRT üzerindeki tüm gemilerde Oil Record Book Part I bulunması zorunludur.  Part II ise 150 GRT ve üzerindeki tüm tankerlerde bulunması gereklidir ve sadece tankerlerde kargo/balast işlemlerinin kayıtları için tutulmaktadır. 

Cargo Securing Manual

Bu sertifika 500 GRT ve üzerindeki dökme, genel kargo ve konteyner gemileri için zorunludur. SOLAS 1974, VI/5.6 ve VII/5 yönetmeliği; ayrıca MSC.1/Circ.1353 sirkülerlerine göre gemilerde taşınması gerekmektedir.

Certificate of insurance or other financial security in respect of civil liability for oil pollution damage

Kısaca CLC olarak da bilinen bu sertifika 2000 tondan fazla petrol ve ürünlerini dökme kargo olarak taşıyan tüm gemiler için zorunludur. Petrol ve kimyasal tankerler içindir. Bu sertifika özellikle boğaz ve kanal geçişlerinde güvence olarak istenmektedir. 

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kargo gemilerinin taşıması gereken sertifikalar ve belgelerin listesine ulaşabilirsiniz. IMO ve Indian Register of Shipping kaynaklarından derlediğimiz listelere tıklayarak PDF dosyalarını indirebilirsiniz. Aşağıdaki yorumlar bölümünden de görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. 

IMO LIST OF CERTIFICATES AND DOCUMENTS REQUIRED TO BE CARRIED ON BOARD SHIPS, 2017

Indian Register of Shipping LIST OF CERTIFICATES AND DOCUMENTS REQUIRED TO BE CARRIED ON BOARD CARGO SHIPS EXCEPT HIGH SPEED CRAFT

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: