İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapalı Mahallere Giriş

Gemilerde meydana gelen kazaların önemli bir bölümü kapalı mahallere girerken yaşanan kazalardan meydana gelmekte. Shipowners Club kapalı mahallere giriş risk assesmentı yayımladı.

Kapalı mahallere giriş ( Enclosed Space Entry) gemilerde çok sık olarak yaptığımız bir iş. Enclosed space girişlerinde uyulması gereken bir takım önemli kurallar vardır.

Enclosed Space Nedir?

ISGOTT’a göre kapalı mahal aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

Giriş ve çıkış için açıklıkları sınırlanmış, doğal havalandırmaya müsait olmayan ve sürekli işçi kalması için dizayn edilmemiş bir bölüm.
Bunlara; kargo bölümleri, dip tanklar, yakıt tankları, balast tankları, pompa daireleri, kompresör daireleri, koferdamlar, boş bölümler, omurga tünelleri, inter bariyer bölümleri, makine krank keys ve pis su tankları dahildir.

İngilizce versiyonu, ise şu şekilde:

A space which has the following characteristics:

  • Limited Openings for entry and exit;
  • Unfavourable natural ventilation; and
  • Is not designed for continuous worker occupancy.This includes, but is not limited to, cargo spaces, double bottoms, fuel tanks, ballast tanks, pump rooms, compressor rooms, cofferdams, void spaces, duct keels, inter-barrier spaces, engine crankcases and sewerage tanks.

Kapalı Mahallere Giriş

Kapalı-Mahallere-Giriş-enclosed-spaceKapalı mahaller çalıştığımız en tehlikeli ortamlardan bir tanesi. Çalışırken içerisinde bulunduğumuz ortam uzun süre havalandırılmadığı veya pompa dairesi gibi kargonun bulunduğu ortamlar içerisinde zehirli veya patlayıcı gazlar bulundurabilir. Bununla birlikte kargonun kapalı mahale sızmış olması kayıp düşme gibi farklı kazalara da sebebiyet verebilir.

 

 

Shipowners Club 18 aylık bir süre içerisinde 15 tane düşme, boğulma, paylayıcı yanıkları ve 6 ölüm tecrübe etti. Bu endişe verici istatistikler, Kulübün devam eden kampanyasının bir parçası olarak kapalı alana giriş konusunda örnek bir risk değerlendirmesi yapmasını sağlamıştır. Bu kılavuz, kapalı alana giriş operasyonu, kapalı alana giriş şartları ve tespit edilen tehlikelerin etkisini en aza indirgemek için kontrol önlemleri uygulanırken dikkat edilmesi gereken daha ayrıntılı hususlarla ilgili çeşitli tehlikeleri ele almaktadır.

Anahtar Noktalar

Kapalı alanlara girişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdakilerle sınırlı olmamak üzere şöyle sıralayabiliriz:

  • Öngörülen kapalı alana giriş prosedürleri takip edilmedikçe ve çalışma izni verilmedikçe, kapalı alana giriş yapılmasına izin verilmez. Bu, potansiyel tehlikeleri tanımlamak için resmi bir risk değerlendirmesini ve buna göre kontrol etmek için risk azaltma yöntemlerini içermelidir.
  • Her filo gemisinde bulunan tüm potansiyel kapalı alanlar, giriş noktaları buna göre tanımlanmalı ve işaretlenmelidir. Koşullara bağlı olarak bazı alanlar kapalı olabileceğinden veya başka şekilde tehlikeli olabileceğinden, bu belirli bir liste değildir ve bu nedenle değerlendirmeler periyodik olarak yapılmalıdır.
  • Bunlarla sınırlı olmamak üzere kargo alanları, double bottom’lar, yakıt depoları, balast tankları, kargo pompa daireleri, store’lar, zincirlikler, boşluklar, kazanlar, makine krank case’leri, sewage tankları, kompresör odası gibi tüm kapalı alanlarda (sadece tankerlerde değil, tüm gemi türlerinde) toksik bir atmosfer olabileceği unutulmamalıdır. Metan gazı, dökme olarak kömür taşıyan kargo gemilerinde yaygındır.
  • Kapalı alanlara giriş prosedürü, gemide kapalı bir alana giren tüm personel için gerçekleştirilmeli ve yalnızca gemi personeli ile sınırlı kalmamalıdır.
  • Bir personel atmosferle rahat değilse, kapalı alana girişini reddetme haklarına sahip olduklarının farkında olmaları gerekir. Hot work veya başka işler kapalı bir alanda gerçekleştirilecekse, kapalı alana giriş iznini tamamlamak için ek çalışma izni verilmelidir.

Bu makale, Safety4Sea içeriği referans alınarak yazılmıştır. Yazının tamamını okumak için bu siteye gidebilirsiniz. Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere yaşadığınız tecrübelerden bahsedebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: