İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmit Körfezi’ni Kirleten Gemiye Ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezinin korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında 169 metre uzunluğundaki Cook Island bayraklı dökme yük gemisine cezai işlem uyguladı.

İzmit Körfezi’ni Kirleten Gemiye Ceza, Ballast Discharging
Kaynak: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı denetim ekipleri, Körfez ilçesinde bir limanda bulunan M/V Queen Anatolia isimli kuru yük gemisinin İzmit Körfezi’ni kirlettiği tespit etti. Harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri gemiden numuneler aldı. Alınan kirli balast discharge numuneleri incelendi. Cook Island bandıralı M/V Queen Anatolia isimli 16 bin 761 grostonluk kuru yük gemisine 1 Milyon 772 bin TL para cezası kesildi.

Deniz Uçağı ile Havadan Kontrol

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni temiz tutmak için gemilerden ve deniz araçlarından kaynaklanan kirlilik denetimlerini, deniz kontrol uçağı ile havadan yapıyor. 2007 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında deniz kontrol uçağı, İzmit Körfezi’ni kirleten gemilere göz açtırmıyor. Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan protokol gereği tüm Marmara Bölgesi illerine de hizmet veren deniz uçağı, Cengiz Topel Havaalanı’ndan da iniş ve kalkış yapabiliyor.

Temiz Balast Nedir?

Açık havalı bir günde, duran bir gemiden, sakin bir suya içinde bulunan sıvı boşaltıldığı zaman su üstünde veya bitişik sahil hattında petrol izleri görünmesine sebep olmayacak veya su yüzeyinin altında çamur veya askı halde maddelerin birikmesine yol açmayacak kadar güzel yıkanmış bir tanktaki balast suyu anlamına gelmektedir. Balast idarece onaylanmış petrol boşaltma izleme ve kontrol sisteminden ( ODME – oil discharge monitoring and control system) geçerek boşaltılması halinde, bu sistem ile atılan sıvıdaki yağ/petrol miktarının 15 PPM’den ( Particles/Parts Per Million – Milyonda 15 partikül) fazla olmadığı saptandığında, su üzerinde petrol izi görünse dahi balastın temiz olduğu anlaşılır.

MARPOL’de temiz balastın tanımı aşağıdaki şekilde yapılmıştır:

Clean ballast means the ballast in a tank which, since oil was last carried therein, has been so cleaned that effluent therefrom if it were discharged from a ship which is stationary into clean calm water on a clear day would no produce visible trace of oil on the surface of the water or on adjoining shorelines or cause a sludge or emulsion to be deposited beneath the surface of he water or upon adjoining shorelines. If the ballast is discharged through an oil discharge monitoring and control system approved by the administration, evidence based on such a system to the effect that the oil content of the effluent did not exceed 15 ppm shall be determinative that the ballast was clean, notwithstanding the presence of visible traces.

MARPOL’de temiz balast tanımı yapılmıştır. Yukarıdaki tanıma istinaden kirli balast için aşağıdaki tanım yapılabilir.

Kirli Balast Nedir?

İzmit Körfezi’ni Kirleten Gemiye Ceza, Dirty Ballast Sample
Kaynak: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Gemiden suya bırakıldığında; su üstünde veya bitişik sahil hattında petrol, petrol türevi veya yağ izlerinin görülmesine neden olan veya su üstünde ya da su altında renk değişikliği oluşturan veya askıda katı madde/emülsiyon halinde maddelerin birikmesine yol açan balast suyudur.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere konu hakkındaki görüşlerinizi iletebilirsiniz. Yazımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ve YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Kaynak: Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: