İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstikşafi Görüşmeler İçin Türkiye’den Davet Almadık

Yunanistan, batısındaki İyon denizinde karasularını 12 mile çıkartmıştı. Ege denizinde ise istikşafi görüşmeler için Türkiye’den davet almadıklarını belirttiler.Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile toplantı için çalışmalara başladı.

Daha önceki yazılarımızda Yunanistan’ın İyon denizinde karasularını genişlettiği haberini paylaşmıştık. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yapmış olduğu açıklamada ‘Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz’ dedi. Sputnik News‘de yer alan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannou Uluslararası hukuk vurgusu yaparak istikşafi görüşmeler için Türkiye’den henüz davet almadıklarını ve Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı sınırının belirlenmesi konusunda Türk tarafının bu tür davetlerine uluslararası hukuka uygun olarak yanıt verme niyetinileri olduğunu belirtmiştir.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile basın toplantısı düzenleyen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

Bugün 11 Ocak ve Türkiye olarak açık bir davette bulunmak istiyoruz. Bugün itibarıyla Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz. Ev sahibi biziz, tarihini Yunanistan’daki muhataplarla beraber belirleyeceğiz. Ama biz bugünden itibaren hazırız ve tüm meseleleri her zaman olduğu gibi, kendine güvenen bir ülke olarak görüşmeye hazırız.

yorumunu yaptı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la Tiran’da buluşturmaya çalıştığını, ama o dönemde Yunan bakanın karantinaya girmesi sebebiyle görüşülemediğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Bu ilk görüşmeden sonra da Rama’nın daveti üzerine Tiran’a giderek Dendias’la görüşmeye hazırım. Bu bir davettir, umarım Yunanistan bu fırsatı, bu daveti geri çevirmez ve istikşafi görüşmeler en yakın zamanda başlar.

Günün ilerleyen saatlerinde Dışişleri bakanlığının resmi Twitter hesabından ve web sitesinden yapılan duyuruda istikşafi görüşmelerin 61. turu 25 Ocak 2021 tarihinde yapılacağı duyuruldu.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin resmi Twitter hesabından ise Miçotakis’in ‘Türkiye ile meselemiz, deniz bölgelerinin sınırlandırılmasıdır’ mesajı gönderdiğini belirtti.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden konu hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: