İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Inmarsat Arctic Bölgeyi Kapsayacak

Inmarsat GMDSS‘e tabi gemilerde kullanılan bir uydu sistemi ve aynı zamanda bir şirket. Inmarsat Arctic bölgeyi kapsayacak ve VSAT servisi sağlayacağını duyurdu.

Inmarsat Arctic Bölgeyi KapsayacakÖnceki yıllarda kapsama alanını daha Kuzey ve Güney enlemlere doğru genişlettiğini duyuran Inmarsat, Arctic bölgeyi kapsayacak VSAT servisi planladığını duyurdu.

Smart Maritime Network sitesinde yer alan haberde Inmarsat’ın, Arctic üzerinden ilk kez genişbant hizmetleri sunmayı planladığını açıkladı ve Space Norway tarafından geliştirilen iki yüksek eliptik yörünge (HEO) uydusu için yeni Global Xpress yüklerini geliştirme anlaşması yaptığı belirtildi.

Arctic bölge uyduları Northrop Grumman Innovation Systems tarafından üretilecek ve Space Norway’s Arctic Satellite Broadband Mission (ABSM) takımı tarafından işletilecek. Inmarsat bunun projeye dahil olan tek ticari ortak olduğunu belirtti.

Yeni GX Arctic uyduları (GX10A&10B) HEO (high elliptical orbit) yörüngelere yerleştirilecek ve 65 derece Kuzey enleminin üstünde sürekli kapsama sunacak ve kapasiteyi gerçek zamanlı olarak yüksek talep alanlarına yönlendirecek.

Inmarsat Coverage Area - Inmarsat Kapsama Alanı
Inmarsat kapsama alanı. Resmi büyütmek için tıklayın. Kaynak:Inmarsat.

Bu Arctic hamlesi, Inmarsat için önemli bir başlangıç noktası ve şirketin 40 yıllık tarihinde ilk kez bir coğrafi bölge (GEO) yörüngesinde çalışmayan uydulardan bağlantı sağlayacağını gösterecek. Şirketin GEO uydu takımları neredeyse tüm dünyayı kapsıyor, ancak tasarımlarının doğası gereği kutup alanlarında boşluklar bırakıyor.

2022’de fırlatılması planlanan ek uyduların hali hazırda çalışan ve gelecek Fleet Xpress terminalleri ile uyumlu olacağı belirtiliyor.

Inmarsat Nedir?

Inmarsat bir uydu iletişim sisteminin adıdır. “International Maritime Satallite” kelimelerinden türetilen bir kelimedir. Bu uydu sistemi sadece denizcilik alanında değil, aynı zamanda günlük hayatımızda kullandığımız mobil telefonların çekmediği alanlarda, dağcılık gibi aktivitelerde, afet bölgelerinde de kullanılmaktadır. GMDSS gereklerini karşıladığı için acil durum iletişiminde de kullanılmaktadır.

Inmarssat-C sistemi, gemi-gemi, kara-gemi, gemi-kara iletişimine olanak sağlayabilmekte. Sistem aynı zamanda MSI (Maritime Safety Information) ve SAR (Search And Rescue) mesajlarını içeren EGC (Enhanced Group Calls) mesajlarını alabilme kabiliyetine sahiptir.

Gemiadamlari.Org olarak Arctic ve Antarctic bölgelerini önemsiyoruz. Aynı zamanda denizcilik alanında meydana gelen teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Genişbant VSAT sisteminin kutupsal bölgelere de genişlemesi deniz teknolojilerinin daha da yaygınlaşmasını sağlayacak.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere konuyla alakalı görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Kaynak: Smart Maritime Network

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: