İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMO Polar Code Küçük Gemilere Uygulanabilir

Londradaki son Arctic Konsey denizcilik forumunda, Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO Polar Code daha küçük gemilere uygulanabilir göründüğünü belirtti.


IMO Polar Code Küçük Gemilere Uygulanabilir
Resim David Mark tarafından Pixabay‘a yüklendi

Arctic Today isimli websitenin 18 Haziranda yaptığı habere göre IMO genel sekreteri Kitack Lim, Haziran ayı başında Londra’da düzenlenen son Arctic Konsey denizcilik forumunda yaptığı açıklamada “Polar Code‘un yürürlüğe girmesi, bozulmamış Arctic ve Antarctic ortamlarını koruma çabalarımızın yalnızca ilk aşamasını oluşturdu.” dedi.

Kim, denizciliğin emniyeti ve güvenliğinden sorumlu ve deniz kirliliğinin önlenmesinden sorumlu olan bir Birleşmiş Milletler organı olan IMO’nun şimdi boyutlarından dolayı düzenletici politikaların dışına çıkan gemilere dikkat çektiğini belirtti.

Online kaynaklara göre, 2017’de yirmiden fazla küçük gemi ve yat Kuzeybatı geçidinden geçti ve Geçen yaz, görünüşe göre hiç biri buza boğulmuş sulardan geçmedi. Kim, “Polar Code kurallarına uymayan, kutup sularında seyreden balıkçı teknelerinin ve gezi teknelerinin sayısının arttığının gayet farkındayız.” dedi. IMO, Arctic Council‘in gözlemci statüsü olarak onaylandı. IMO Genel Sekreteri Kim, bunun, iki organizasyonun sürdürülebilir Arctic denizcilik çabalarını daha da güçlendireceğini söyledi.

Forum, emniyetli ve çevreyi destekleyen Arctic denizcilik için tek bir noktada online bilgi kaynağı sunan bir websitesi gösterdi. Bu adresten erişilebilen site, Polar Code ve ekleri ile ilgili bilmeleri gereken uygunlukların bağlantılarını sağlıyor. Örneğin site, kutuplarda seyir planlaması için ihtiyaç olan hidrografik, meteorolojik ve ihtiyaç olabilecek buz bilgilerinin bağlantılarını sağlıyor. Arctic devletleri, hükümetler arası organizasyonlar, klas kuruluşları, denizcilik endüstrisi, deniz sigortacıları ve sivil toplum kuruluşları bu siteye düzenli olarak bilgi sağlıyorlar.

Gemiadamlari.Org olarak Arctic ve Antarctic konularına oldukça önem veriyoruz ve mümkün olduğunca desteklemeye çalışıyoruz. Aşağıdaki yorumlar bölümünden siz de görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Arctic Today

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: