İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMO Kutup Sularında HFO Kullanımını Yasakladı

Birleşmiş Milletler denizcilik örgütü IMO (International Maritime Organisation), yeşil gruplar tarafından eleştirilen ve birçok geminin, yeterli yasal kontrol olmadan sefer yapmasına izin vereceğini söyleyen bir hareketle Kuzey Kutbu bölgesinde ağır fuel oil kullanımının yasaklanmasını Cuma günü onayladı.

Güney Kutbu‘nun ağır deniz şartlarında hiçbir kargo taşınmamasına rağmen 2011 yılında kabul edilen Heavy Fuel Oil (HFO) yasağı da dahil olmak üzere çok sıkı kanunlarla korunmakta. Kuzey Kutbu için bu kurallar çok daha gevşek.

IMO Kutup Sularında HFO Kullanımını Yasakladı

Deniz Çevresini Koruma Komitesinin (MEPCMarine Environment Protection Committee) sanal oturumunda, Birleşmiş Milletlerin Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Temmuz 2024’ten sonra Kuzey Kutup sularında gemiler tarafından kullanılmak üzere HFO’nun ve bunun taşınmasının yasaklanmasını onayladı.

Reuters’da yer alan habere göre The Clean Arctic Alliance koalisyonu, muafiyetler içerdiği için düzenlemeleri “çirkin” olarak nitelendirdi, bu da tam bir HFO yasağının ancak 2029 ortalarında yürürlüğe gireceği anlamına geliyor.

The Clean Arctic Alliance’ın baş danışmanı Sian Prior, “Mevcut haliyle, yasak, 2024 ortalarında Kuzey Kutbu’ndaki gemilerin HFO kullanımında ve taşımasında yalnızca minimum bir azalma sağlayacak” dedi.

Yasak, bugün HFO kullanan gemilerin dörtte üçünün muafiyete uygun olacağı anlamına geliyor.

Muafiyetler Olacak

Bir IMO sözcüsü, çift cıdar (double hull) içinde yakıt tankları bulunan gemiler için bir muafiyet olacağını söyledi. Ayrıca, Kuzey Kutup sularını çevreleyen kıyı şeridi olan ülkelerin 1 Temmuz 2029’a kadar orada faaliyet gösterdikleri sırada bayraklarını taşıyan gemilere muafiyet vermelerine izin veren bir hüküm olacak.

Kuzey Kutbu, son otuz yılda dünyanın geri kalanından en az iki kat daha hızlı ısındı ve gemi trafiği arttı.

Çevreciler, HFO’nun sülfür oksit, nitrojen oksitler ve siyah karbon dahil olmak üzere daha yüksek zararlı kirletici emisyonları ürettiğini söylüyor. Ek olarak, bir gemiden HFO’nun karıştığı olası bir petrol sızıntısı, Kuzey Kutbu’nun ekosistemi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

Haziran 2021’de yapılması planlanan bir sonraki MEPC oturumunun önlemleri resmi olarak kabul etmesi bekleniyor.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden konu hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Reuters

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: