İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMO Circulars and Resolutions

Denetim öncelerinde veya rutin kontrollerimiz esnasında SOLAS, STCW gibi kaynaklardan faydalanıyoruz. Faydalanmış olduğumuz kaynaklarda, başka MSC sirkülerlerine atıfta bulunulduğunu görüyoruz. Bize gelen e-postalarda da kaynak dosyalara erişim için yardım istendiğini görüyoruz. Bu yazımızda sizlere IMO sirkülerlerine nasıl ulaşılacağını anlatacağız.

Rutin kontroller esnasında veya denetimler öncesinde yapmış olduğumuz bakım tutum işlemlerinde uymamız gereken standartlar bulunmakta. Bu standartların hepsine ana kaynak olan SOLAS, STCW, gibi kitaplardan ulaşamıyoruz. Bu kitaplar bizleri başka kaynaklara yönlendirebiliyor. Bu kaynaklar IMO alt komitesi MSC veya toplantı (Assembly) sirkülerleri olabilir.

Bu durumu örneklendirmek gerekirse daha önce sizlerle ECDIS performans standartları, ALDIS performans standartları, VDR performans standartları gibi köprü üstü ekipmanlarının sahip olması gereken özelliklerini paylaşmıştık. Bu ekipmanların hangi gemilerde olması gerektiği ve temel özellikleri SOLAS Chapter 5 “Safety Of Navigation” bölümünde yer alıyor ancak, detaylı bilgiler için sizi MSC (Maritime Safety Committee) sirkülerlerine veya Assembly notlarına yönlendiriyor.

Bu sirkülerleri bulmak kimi zaman kolay olsa da kimi zaman oldukça zor oluyor. Üstelik elinizdeki referans sirküler iptal edilmiş ve yenisi yürürlüğe girmişse. Sirkülerler gemilerde kitap şeklinde bulunabilir ancak, sirkülerler güncellense de bu kitaplar zorunlu kitaplar olmadığı için güncelliğini korumayabiliyor. Çoğu şirketin gemisinde de bu tarz kitaplara rastlamak mümkün değil.

IMO Sirkülerlerine Nasıl Ulaşabiliriz?

İnternet sistemlerinin günümüzde daha erişilebilir ve ucuz olmasıyla birlikte ticari gemilerde de kullanımı çok arttı. Bu da bize bilgiye daha kolay erişim imkanı sağladı. SOLAS veya STCW kaynaklarında gördüğümüz referans kodları bize sirkülerleri bulabilmek için anahtar kelimeler sunuyor. IMO web sitesine girip arama bölümüne yazdığınız zaman karşınıza çıkmayabiliyor.  Bir örnek üzerinden ilerlemek burada bize büyük kolaylık sağlayacak.

Karşımıza A.817(19) gibi bir referans çıktığını varsayalım. “A” Assembly anlamına gelir. Dolayısı ile IMO Knowledge Center sayfasının Assembly bölümünden araştırılmalıdır. Eğer ilgili kuralda dip not olarak “RESOLUTION MSC.232(82)” gibi bir not düşülmüşse bu Maritime Safety Committee sirküleri anlamına gelir. Buradaki adresten yayımlanmış bütün sirkülerlere ulaşabilirsiniz. Assembly ve MSC sirkülerlerine erişim herkese açık ve ücretsizdir.

MSC.232(82), sirküleri ECDIS performans standartlarının belirtildiği güncel sirkülerdir. Parantez içerisindeki “82” sirkülerin 82. oturumda yayımlandığını belirtir. Yukarıda paylaşmış olduğumuz bağlantıdan yılların yanındaki [S. 78-82] bağlantısını açmanız gerekiyor. 232 ise sirkülerin numarasıdır. Sirküler numarası büyüdükçe en güncel sirküye ulaşırsınız.  Çıkan listeden istediğiniz sirkülere ulaşabilirsiniz. Sirküleri seçtiğiniz sayfada veya bazı sirkülerlerin altlarında notlar bulunmakta. Bu notlar sirkülerlerin bir önceki sirkülere güncelleme olarak mı yoksa yeni versiyonu olarak mı geldiğini belirtmekte. Dolayısı ile aradığınız ek bir sirkülerse, referans verilen eski sirkülerleri de dikkate almanız gerekmekte. Bakındığınız sirkülerin iptal olup yenisinin geldiğini de bu notlara bakarak görebilirsiniz. Güncel sirküler ile eski sirkü arasındaki farkı bu şekilde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizleri diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: