İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın İlk Otonom Gemisi Seferini Tamamladı

Dünyanın ilk otonom gemisi, 40 saat ve 500 millik ilk seferini tamamlayarak Tokyo’ya yanaştı. Sitemizde her fırsatta otonom ve yapay zeka ile yönetilen gemilerin haberlerini paylaşıyoruz. Otonom gemi haberlerinin en sonuncusu Tokyo’dan geldi. Kaptan dahil hiçbir personeli olmayan otonom gemi 500 deniz mili mesafe kat ettikten ve yüzlerce çatışmadan kaçınarak seferini Tokyo limanında tamamladı. 

Dünyanın İlk Otonom Gemisi Seferini Tamamladı

“Dünyanın ilk” otonom ticari kargo gemisi, Tokyo Körfezi’nin kısıtlı sularında yaklaşık 500 millik bir seferi başarıyla tamamladı ve seferinin %99’unu insan müdahalesi olmadan tamamladı. 750 GRT’luk geminin yazılımı, yüzlerce çarpışmayı otonom olarak önlemesine yardımcı olan Orca AI tarafından yapıldı.

Orca AI, özellikle deniz gemileri için tasarlanmış bir güvenlik yazılımı platformları geliştiricisi. 2018 yılında iki deniz teknolojisi uzmanı tarafından kurulan şirket, kalabalık su yollarında gemilerin güvenliğini ve navigasyonunu iyileştirmeye yardımcı olmak için sensörleri gemideki mevcut güvenlik sistemleriyle birleştiriyor.

Geçen Eylül ayında otonom gemiler için güvenlik sistemini test etmek için Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK Line) ile bir ortaklık ilan etmişti. Orca AI’nin Otomatik Gemi Hedef Tanıma Sistemi (Automatic Ship Target Recognition System), otonom deniz yolculuğunun ilerlemesini desteklemek için bir araştırma deneyi olarak bir NYK gemisine kurulmuştu.

Bu iki şirket, Tam Otonom Gemilerin Geleceğini Tasarlamak (DFFAS – Designing the Future of Full Autonomous Ships) ile birlikte, neredeyse sıfır insan müdahalesi ile 40 saatlik 500 millik bir yolculuğu başarıyla tamamladı.

Otonom Gemi Detayları

Gemi Adı SUZAKU
Bayrak Japonya
Çağrı İşareti JD4559
MMSI 431012847
GRT 749
DWT 1800
Gemi Türü Genel Kargo
İnşaa Yılı 2019
MV SUZAKU, Otonom Gemi, ORCA AI, NYK Shipping, autonomous cargo ship
Kaynak: Marinetraffic.com

Otonom gemi MV Suzaku, 500 millik yolculukta, hiçbir insan yardımı olmadan 107 çatışmayı önleme manevrası gerçekleştirdi. Program direktörü, Suzaku’nun yalnızca gidiş yolculuğu sırasında denizdeki diğer 400-500 gemiden kaçındığını öne sürüyor.

Orca AI’ye göre, emniyetli navigasyon sistemi, bir “insan zabit” olarak çalışmak üzere kargo gemisinde kuruldu ve 360 ° görüş sağlamak için birleştirilmiş on sekiz yerleşik kamerada gerçek zamanlı algılama, izleme, sınıflandırma ve menzil tahmini sağlıyor.

 

Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilir ve bizi LinkedIn, Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Electrek

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: