İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İBB, DENİZCİLİK ŞENLİKLERİ DÜZENLİYOR

1 Temmuz, ülkemiz için önemli tarihlerden bir tanesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1-3 Temmuz tarihleri arasında denizcilik şenlikleri düzenleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğazın iki yakasında yaşayan bir şehir olan İstanbul ile deniz ve denizciliğin bağını güçlendirmeyi hedefliyor. İstanbul’un pek çok plaj, sahil ve meydanlarında, 1-3 Temmuz arasında, Kabotaj Bayramında,  135 muhteşem etkinlik yapılacak. Bu etkinlikler arasında söyleşiler, sergiler, konserler, geziler, atölyeler, yağlı direk yarışları, plaj futbolu ve plaj voleybolu gibi çok renkli etkinlikler planlanmış durumda. 

İstanbul tarihi boyunca denizcilikle iç içe olmuş bir denizcilik şehridir aslında. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramında İstanbul, yapılacak olan etkinliklerle birlikte denizciliği tekrar hatırlayacak ve Bandırma Vapurunun bağımsızlık yolculuğuna çıktığı ana, denizlerini kontrol edebilen, limanlarını kendisi işletebilen bağımsız bir ülke oluşunu kutlayacak.

DENİZİN ŞEHRİNDEN DENİZCİLİK ŞENLİKLERİ

https://youtu.be/R3qxpxoBy3I

İBB, Denizcilik ve Kabotaj Bayramında, halkın geniş katılımıyla, bugüne kadarki en büyük organizasyonu yapılacak. 1-2-3 Temmuz tarihlerinde 35 farklı noktada, 34 konser, 26 söyleşi, spor aktiviteleri, dans gösterileri, atölyeler ve film gösterimleri gerçekleştirilecek.

Tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinliklerde Kadıköy, Maltepe, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kartal, Büyükada, Küçükçekmece, Arnavutköy, Çatalca, Üsküdar, Tuzla, Beyoğlu, Beylikdüzü, Şile ve Beykoz toplamda 135 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ekrem İMAMOĞLU CADDEBOSTAN’DA OLACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugüne kadarki en geniş organizasyonla kutlanacak şenliklerin renkli adreslerinden Caddebostan’da İstanbullularla buluşacak. Ekrem İmamoğlu, 1 Temmuz’da özel gösterilerin düzenleneceği programa saat 17.00’de katılacak.

SAHİL KONSERLERİ

Farklı tarzda sanatçıların sahne alacağı şenliklerde, şehrin farklı noktalarında 34 konser düzenlenecek. İstanbul yepyeni bir açık hava mekanı Festival Park Kadıköy, 1 Temmuz’da Ayhan Sicimoğlu Ve Latin All Stars konserine ev sahipliği yapacak. Livaneli Orkestrası, İkilem, TNK Ve Rumeli Orhan Kemal’in aralarında olduğu sanatçılar Haliç, Ortaköy, Sarıyer ve Bebek gibi şehrin sahil noktalarında dinleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

PLAJLAR SPORLARI YAPILACAK

İstanbullular, plajlarda spora ve eğlenceye doyacak. Şehrin kuzeyinden güneyine kadar en sevilen plajlarında renkli aktiviteler düzenlenecek. Caddebostan, Güneş, Menekşe, Karaburun, Yeniköy, Yalıköy ve Kısırkaya plajları,  yağlı direk yarışması, plaj futbolu, plaj voleybolu ve su topu yarışlarına ev sahipliği yapacak.

MALTEPE’DE SU SPORLARI FESTİVALİ

İBB iştiraki Spor İstanbul, ‘Denizcilik Şenlikleri’ kapsamında Su Sporları Festivali düzenleyecek. Maltepe Orhangazi Şehir Parkı, rekabet dolu müsabakalara sahne olacak. Dev etkinlikte sporcular; yüzme, aquatlon, modern pentatlon, su topu ve gece yüzme yarışlarında mücadele edecek. Festival, Cuma günü 10.00-19.00 arası yapılacak su topu karşılaşmalarıyla başlayacak. Üç gün boyunca 4 farklı branşta gerçekleştirilecek spor etkinlikleriyle devam edecek.

DENİZCİLİK SÖYLEŞİLERİ YAPILACAK

‘Denizcilik Şenlikleri’nde eğlenceli aktivitelerin yanı sıra şehrin denizcilik kültürü ve birikimi de söyleşi ve atölyelerde anlatılacak. Söyleşilerde spor, edebiyat, iklim değişikliği konuları, İstanbul’un denizle ilişkisi bağlamında ele alınacak. Atölyelerde halat yapımı, taş boyama ve ağ örme deneyimlenecek.

Sergi, dans gösterileri ve gezilerin mavilikle iç içe 3 gün yaşatacağı‘ Denizcilik Şenlikleri’ne dileyen İstanbullar ücretsiz olarak katılabilecek. Detaylı programa İstanbul Kültür Sanat Sitesinden ulaşabilecek.

Kaynak: İBB Basın Merkezi

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: