İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gyro Error Calculation Nasıl Yapılır?

Denizcilik mesleğinin simgelerinden ve gemi seyrinin en önemli ekipmanlarından birisi şüphesiz ki, pusuladır. İcat edilmesinden bu yana sayısız keşiflere vesile oldu ve denizcilere yol gösterdi.

O zamandan bu zamana kadar, pusulalar pek çok farklı şekilde karşımıza çıktı ve oldukça gelişti. Denizcilikte ise bugün iki çeşit pusula kullanılmakta. Bunlardan birincisi manyetik pusula, ikincisi ise gyro (cayro) pusula. Gelişen teknoloji ile birlikte her ne kadar pusuladaki hatalar en düşük seviyeye getirilse de yine de hataları bulunmakta veya daha sonradan oluşmakta.

Bu sebeple Port state kontroller olsun, gerekse de vetting denetimlerinde olsun sıklıkla kontrol edilen konulardan bir tanesidir. Hatta OCIMF‘in (Oil Companies International Marine Forum), SIRE (Ship Inspection Report Programme) kitapçığında aşağıdaki ifade yer alır.

Chapter 4: Navigation

4,16 Are regular gyro and magnetic compass errors being taken and are they being recorded?

Magnetic and gyro compass errors should be checked and recorded each watch, where possible, using either azimuth or transit bearings. A record of magnetic and gyro compass courses to steer and compass errors should be maintained and kept available to the helmsman. (BPG 4.6.3) Note: The error of the gyro should be determined by external observations – celestial bearings, transits etc. and the gyro and magnetic compass headings then compared to determine the magnetic compass error. Where a gyro repeater is used to take a bearing, an accurate comparison between the repeater and the master gyro should be made. When compass errors cannot be taken it is not necessary to state this in the compass error book.

Dolayısı ile mümkün olduğu sürece, her vardiyada en az bir kere, vardiyadaki zabit tarafından transit kerteriz veya göksel cisimlerden alınan kerterizler kullanılarak hataları kontrol edilmeli.

Aşağıdaki videomuzda Gyro Pusulanın hatasının, güneşten alınan kerteriz ve notik almanak ile tespit edilmesini anlattık. Umarım videomuz açıklayıcı olmuştur. Konu hakkındaki görüşlerinizi bize aşağıdaki yorumlar bölümünden veya YouTube üzerinden yorum yazarak iletebilirsiniz. YouTube kanalımızın büyümesi ve daha çok denizciye, daha kaliteli içerikler üretebilmemiz için abone olmayı ihmal etmeyiniz.

Gyro Hesaplama Tablosunu İndir

5 Yorum

 1. Selim Selim 5 Ağustos 2019

  Bu kural solasta yok mu? Kuruyuktekileri bağlayıcı birşey göremedim. Sireden alintilamişsiniz. Saatlerdir ariyorum yok solasta.

  • Güven Güven Yazar | 5 Ağustos 2019

   Öncelikli olarak ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Pusula hatasının her vardiyada tespiti bir kuraldır ve uygulanmalıdır. Kural SOLAS içerisinde değil STCW içerisinde bulunmaktadır. Bu kural STCW içerisinde iki yerde karşımıza çıkmaktadır:
   1) PART A (Mandatory Requirement) Chapter VIII bölümü içerisindeki Part 3 altında 21. maddenin 5.2 alt maddesidir. Part A / Chapter VIII / Part 3 / 21.5.2 maddesi şu şekildedir:

   Relieving officers shall personally satisfy themselves regarding the: the errors of gyro- and magnetic compasses,

   2) Aynı şekilde PART A/ Chapter VIII / Part 3 alında Performing Navigational Watch başlığı altındaki 34. maddenin 2. alt maddesi net olarak her vardiyada en az bir kere kontrol yapılması gerektiğini belirtmektedir. Madde şu şekildedir:

   .2 the standard compass error is determined at least once a watch and, when possible, after any major alteration of course; the standard and gyro- compasses are frequently compared and repeaters are synchronized with their master compass;

   Dolayısı ile STCW’ye tabi her türden gemide bu kuralların uygulanması gerekmektedir. Bu maddeler STCW Electronic Edition 2005’e göre verilmiştir. Daha güncel veya farklı versiyonlarda bu maddelerin sıralamaları farklı olabilir.

 2. Cuma Cuma 22 Haziran 2021

  Konu disi bi sorum olucakti gemilerde artik kronometre ve sextant ile ilgili durum nedir kronometre log book tutmak ve kronometre bulundurmak zorunlumudur ayrica sextant bulundurmak zorunlumudur

  • Güven Güven Yazar | 22 Haziran 2021

   Öncelikli olarak göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Chronometer logbook konusunda net bir bilgimiz bulunmamakta. Türk bayrağı gibi bazı bayraklarda zorunluluk bulunmamakta ancak, SIRE deneti gibi denetlemelerde bazı surveyorler ilgili logbook’u görmek isteyebiliyorlar. Şunu da belirtmek gerekir ki astronomik seyir kullandığınız zamanlarda kronometrenin iyi kondisyonu istenebilir. Soru işaretleri burada başlamakta. Hatası ne kadar sorusuna cevabı nasıl vereceğinize göre değişiklik gösterir. Gerekli bilgiyi geminin bayrak sirkülerleri, ve IMO sirkülerlerini araştırarak bulabilirsiniz. Sextant gemilerde bulundurulması ve iyi kondisyonda tutulması zorunludur. Sefer planlarında kullandığınız mevkii atma yöntemlerinde belirttiğiniz için kullanımınız da zorunludur. İlgili hesaplamaların dokümanını sefer planları içerisine koymalısınız. Gidilen ülkelerdeki PSC, FSI ve SIRE deneti gibi denetlerde kontrol edilmektedir.

 3. MEHMET MEHMET 28 Şubat 2022

  MERHABA, GEMİDE NAUTICAL ALMANAC COMMERCIAL EDITION MAVI BIR ALMANAC KULLANIYORUZ. GEMIDE NP 401 YOK. ASLINA BAKARSANIZ REPEATERDE YOK SADECE GYRO VE HEDEFE VAR A-B DÜZELTMELERİNİ NASIL YAPMAMIZ GEREKİYOR VİDEOYU KAC DEFA İZLEDİM AMA DÜZELTME DEĞERLERİNİ BULAMIYORUM BU KITAPTAKI SIGHT REDUCTION TABLE FARKLI VE ÇÖZEMEDIM

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: