İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GPS Uyduları Akdeniz ve Kızıl Denizde Kesintiye Uğradı

GPS teknolojisi hayatımızın her alanında yer alıyor. A.B.D denizcilik idaresi, GPS uydularının Akdeniz ve Kızıl Denizde kesintiye uğramasıyla ilgili genişletilmiş bir duyuru yayımladı.

GPS Uyduları Akdeniz ve Kızıl Denizde Kesintiye Uğradı
Büyük hali için tıklayın gpsworld.com / Map: U.S. Maritime Administration Advisory 2018-014-GPS

Yayımlanan duyuruda kesintilere Suudi Arabistan ve doğu Akdeniz bölgelerinin eklendiği belirtiliyor. Kesintilerin Akdeniz içerisindeki oldukça stratejik konumlarda meydana geldiğini görmek mümkün. Kesintilerin İran, İsrail, Kıbrıs, Rusya gibi bölgelerde oluştuğunu belirtmek gerek.

Tabii yaşanan bu kesintiler için yapılan açıklamalar da mevcut. Suriyedeki kesintiler için yaşanan çatışmaları, Rusyadaki kesintiler içinse Rus hükümet yetkililerinin seyahatleri ile ilgili güvenlik önlemleri olduğundan şüphelendiği belirtilmiş.  Doğu Akdeniz içinse yasadışı balıkçılık faaliyetleri ve Kıbrıs yakınlarında görülen aksaklıklar için mineral haklarına dair anlaşmazlıklar önerilmiştir.

Görüldüğü üzere okullarda verilen eğitimlerin gerçekten de önem taşıdığı anlaşılmakta. Genellikle GPS sistemine güvenildiği ve zamanla okullarda alınan eğitimin köreldiği görülmekte. Aşağıdaki videolardan notik almanak kullanımı ile ilgili ve güneş doğuş batış zamanlarını anlattığımız eğitim videolarına erişebilirsiniz.

Notik almanak Nasıl Kullanılır?

Güneş Doğuş ve Batış Zamanlarının Hesaplanması

İlerleyen zamanlarda daha detaylı bilgilerin yayımlanacağı ve yeni olayların gün yüzüne çıkacağını düşünüyoruz. Siber güvenliğin de oldukça popüler olduğu bu günlerde “siber güvenlik” kavramının sadece bilgisayar ve internet sistemleri olarak düşünmemeli, aynı zamanda uydu teknolojileri konusunda da gerekli alternatifleri ve karşılaşılabilecek sorunlar karşısında çözüm politikalarına sahip olmak gerekiyor.

Konu ile ilgili duyuruya buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki yorumlar bölümünden de konu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: