İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GOC Belgesinin Yenilenmesi

Gemi adamları olarak sertifikalarımızın geçerlilik tarihlerini takip etmemiz gerekiyor. Süresi biten sertifikalar ise yönetmelikte belirtildiği şekilde güncellenmeli. Bu yazımızda telsiz zabiti (GOC) yeterliliğinin güncellenmesini anlatacağız.

Gemiadamı CüzdanıBilindiği üzere Goc (General Radio Operator) ehliyeti güverte zabitleri için çok önemli bir sertifika. Daha önceki yazılarımızda telsiz zabitliği yeterliliğinin yenilenmesinde gerekli evraklardan bahsetmiştik. Zamanla talep edilen evraklarda da değişiklikler meydana gelebiliyor. Yeterliliklerin yenilenmesi için gerekli oşan evrakları aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Hizmet belgesi

Son beş yıl içerisinde bir yıl çalıştığınızı gösterir hizmet belgesi götürmeniz gerekli. Hizmetlerinin yetersiz kalırsa sınava tekrar girmeniz gerekmekte.

Sağlık Yoklaması

Geçerliliği devam eden sağlık yoklamasının orijinali ve fotokopisi istenmekte. Kimi memurlar orijinalini de görmek istemekte, kimsi sadece fotokopi kabul etmekte. Aslının da yanınızda bulunmasında fayda var.

Sözleşme

Eğer hizmet belgelerinizin üzerinde şirket mührü ve imzası yoksa o zaman hizmet belgelerine ait sözleimeleri de götürmeniz gerekmekte. Hizmet belgesi üzerinde kaptan imza/mühür ve şirket imza/mühür varsa sözleşmeye gerek yok.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzanınızın arkalı önlü fotokopisini teslim etmelisiniz.

C Kodu

Liman işlerini hallederken mutlaka yanınızda C kodu dekontu bulunmalı. Daha önce C Kodu oluşturma videosu yayımlamıştık. Buradaki bağlantıya tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

İki adet c kodu oluşturulmalı. Bir tanesi yeterlilikler bölümü altında telsiz zabiti seçilerek oluşturulmalı. Bir tanede de Stcw başlığı altından bir adet sertifika girilerek oluşturulmalı. Ödemeler Halk Bank’a yapılmalı.

Yurda Giriş Çıkış Belgesi

E-Devlet üzerinden, hizmet belgelerinizin tarihlerini kapsayacak yurda giriş çıkış belgesi (liman giriş çıkış olarak da biliniyor) almanız gerekiyor.

Sabıka Kaydı

Sabıka kaydı (adli sicil kaydı sorgulama) istenen diğer evraklardan. Bu belgeyi de E-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Liman Cüzdanı

Liman cüzdanınızı da yukarıdaki evraklarla birlikte başvuru yaptığınız limana teslim etmeniz gerekmekte.

Dilekçe

Telsiz zabitliği yeterliliğinin yenilenmesi için dilekçe vermeniz gerekiyor. Bu dilekçe başvuru esnasında size veriliyor zaten ancak vakit kaybetmek istemiyorsanız liman başkanlığının internet sitesinden indirebilirsiniz. Zaten oradan verecekleri için çok da zaruri değil önceden hazırlamanız.

Diğerleri

Tabii yukarıdaki belgelere ek olarak artık aklımıza kazınan yarım kapak dosya ve A4 boyutunda sarı zarf da götürmeniz gerekmekte. Bu, önceden hazırlamak için önemsiz gelebilir ancak liman başkanlığının olduğu yerde kırtasiye yoksa sizi zor durumda bırakabilir.

Evraklarınız teslim ettikten sonra yapmanız gereken şey sadece liman cüzdanınızın gelmesini beklemek. Bu bekleyiş İstanbul limanı için yaklaşık 15 gün olarak belirtiliyor.

Sizden farklı evrak istendiyse veya belirtmek istediğiniz başka bir konu varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünden yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: