İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Global Fishing Watch İki Yeni Özellik Ekledi

Global Fishing Watch, aralarında Google, Skytruth ve Oceana gibi şirketlerin olduğu, dünyanın dört bir yanındaki büyük ölçekli balıkçılık etkinliklerinin neredeyse gerçek zamanlı görüntüsünü, büyük veri ve yapay zeka ile sağlayan 2016 yılında kurulmuş ilk platform. Google bu platformun kurucu ortaklarından. Balık popülasyonu yönetimi ve kritik deniz habitatlarının korunmasında önemli bir araç olduğu kanıtlamıştır. Global Fishing Watch bugün, şeffaflığı daha da arttıracak iki yeni özellik yayınladı.

Açık Denizde Gemi Buluşması

Global Fishing Watch İki Yeni Özellik EklediYasa dışı, raporlanmamış, düzenleyici kanunlar bulunmayan balıkçılık, yıllık yaklaşık olarak 23 Milyar Dolarlık bir pazara sahip. Transshipment metodu ile yasa dışı avlanılan balıklar, yasal balıkçık yapan Reefer gemilere ürünlerini tahliye ederek, yasal ürünlerle yasa dışı ürünlerin kombine edilmesi kolaylaşıyor.

Google ve Global Fishing Watch, makine öğrenmesi ile 300 binden fazla gemiyi 12 farklı kategoriye ayırabiliyor. Böylece balıkçı gemisi, transshipment için reefer gemiyi bordaladığında bunu tanımlayabiliyorlar. Yasalar değişkenlik gösterdiği için aktarımın yasallığı konusunda uygulama her hangi bir öneride bulunamıyor. Yasallıktan daha ziyade uygulama, olayların kalıplarını ve olayların meydana geldiği noktaları ortaya çıkartıyor, ilgili gemileri buluyor ve bazen istismar edilen uygulamalara yeni bir bakış açısı getirerek, belirli olaylar ve genel politika tartışmaları hakkında daha fazla araştırma yapılması için yeni bir bakış açısı sunuyor.

Karanlık Filoyu Aydınlatıyor

Bütün balıkçı gemileri veya tekneleri GPS veya AIS gibi cihazlar taşımıyorlar. Bu da, bu gemilerin takip edilmesini zorlaştırıyor. Global Fishing Watch, NOAA (The U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration) tarafından her gece bütün dünyayı izleyen ve tek bir parlak ışıklı geminin yaydığı ışığın algılanmasına yetecek kadar hassas olan hava uyduları sayesinde üretilen  pozisyon bilgilerini de yayınlamaya başladı.

Örneğin küçük kayıklarla veya büyük gemilerle avlanmaya çıkan balıkçılar, balıkların ilgisini çekebilmek için suya ışık tuttuklarında uydu sayesinde tespit ediliyorlar. Bu da AIS veya GPS gibi sistemler kullanan balıkçıların haricinde faaliyet gösterenlerin tespit edilebilmesini sağlıyor.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden konuyla ilgili olarak veya teknolojinin denizcilik üstündeki bu tarz etkileri hakkında düşüncelerinizi paylaşın.

Google, başından beri Global Fishing Watch’un kurucu ortağıydı ve en yeni makine öğrenimini ve bulut bilişim teknolojisini, okyanuslarımızın doğal kaynakları ile insan etkileşimlerinin daha önce görülmemiş bir görünümünü oluşturmak için getirdi.

Kaynak: Google Blog, Earth

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: