İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gine Körfezi Deniz Haydutluğu Strateji Programı

Uluslararası Deniz Ticaret Odası Gine Körfezi deniz haydutluğu strateji planı hazırladığını duyurdu. Batı Afrika bölgesinde seyir yapan gemilerin güvenlik önlemlerini arttıracağı yeni prosedürler yürürlüğe girebilir.

Bilindiği üzere Gine Körfezi’ndeki deniz haydutluğu olayları dramatik bir şekilde artmakta. Son günlerde ise Borealis Denizcilik teknik işletmesinde bulunan MV Mozart isimli konteyner gemisi kaçırılmış ve Azerbaycan’lı 2. Mühendis çatışmada hayatını kaybetmişti. Daha öncesinde de Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz haydutluğu çok fazla yaşanmaktaydı. Devletlerin askeri gemileri gerekse de özel şirketlerin silahlı koruma görevlileri sayesinde Somali ve Aden Körfezinde deniz haydutluğu olayları çok azaldı.

Gine Körfezi Deniz Haydutluğu Strateji Programı Çalıştayı

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), denizcilik güvenlik uzmanları ve OCIMF tarafından Gine Körfezinde deniz haydutluğu ve silahlı soygun ile mücadeleye yönelik strateji dokümanı hazırlandığını duyurdu. Planlanan strateji programında, bölgedeki deniz haydutluğu ve silahlı soygun vakalarına karşı etkin önlemlerin geliştirilmesine yönelik bir mekanizma oluşturulması maksadıyla gerekli görülen alanların değerlendirilmesi hedefleniyor.

Hazırlanan strateji dokümanının Nijerya’nın desteğinin alınması için Nijerya Sektörel Çalışma Grubuna (Nigeria Industry Working Group -NIWG) resmi olarak sunulacağı, güvenlik uzmanları tarafından Gine Körfezi ‘ndeki gemilerde sözleşmeli özel silahlı güvenlik personeli bulundurulmasına yönelik hukuksal ve teknik konular üzerinde çalışma yürütüleceği, bu sebeple mevcut strateji taslağında bu konuya henüz yer verilmediği bildirilmekte.

Taslak Strateji Planında, Nijerya tarafından alınması planlanan aksiyonların yanı sıra bölge dışı devletlerin, münhasır ekonomik bölge sınırları içerisi de dahil olmak üzere tehdit içeren alanlarda havadan ve denizden askeri unsurlarla devriye, refakat ve gerektiğinde müdahaleyi de içeren bir dizi önlem belirlendiği ifade edilmektedir.

… son dönemlerde yaşanan olaylarda, yöntemlerin değiştiği, fidye için tek seferde çok sayıda denizcinin kaçırıldığı görüldü

Yayımlanan strateji planında, “… son dönemlerde yaşanan olaylarda, yöntemlerin değiştiği, fidye için tek seferde çok sayıda denizcinin kaçırıldığı görüldü” sözüyle MV Mozart gemisine yapılan saldırıya da atıfta bulunuluyor.

Yayımlanan planın ön sözünde, Nijerya devletinin tek başına olayların üstesinden gelemeyeceği de şu sözlerle belirtilmiştir:

Nijerya merkezli korsan tehdidi olabildiğince çabuk bastırılmalıdır. Bununla birlikte, tek başına Nijerya’nın tehdidi kısa vadede tek başına bastırması olası değildir ve bu nedenle bölgesel olmayan donanmaların, BMDHS’nin (Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi – UNCLOS) gereklilikleri ve ruhuna uygun olarak Nijerya merkezli korsanlığı bastırmaya katkıda bulunmaları çok önemlidir.

Üzerinde çalışılan planda 2021 yılının 3 aylık periyotlarda kimin hangi önlemleri alması gerektiği ve stratejiler doğrultusunda belirlenen kritik performans öğeleri de belirtilmiş. 23 Şubat tarihine kadar denizcilik kuruluşlarının plan hakkındaki görüş ve önerileri dinlenecek. Ardından hazırlanan plan, Nijerya’nın desteğini almak için 26 Şubat tarihinde Nijerya çalışma grubuna iletilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: