İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemilerin Sahip Olması Gereken Köprü Üstü Ekipmanları

Gemilerin sahip olması gereken köprü üstü ekipmanları konulu yazı dizimizin ikinci yazısında 150 GRT ve 300 GRT üstündeki gemilerde olması gereken ekipmanlardan bahsedeceğiz. Bir önceki yazımızda boyut ve tür fark etmeksizin tüm gemilerin köprü üstünde olması gereken ekipmanlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bir önceki yazıda belirtmiş olduğumuz ekipmanlara ek olarak 150 GRT üzerindeki gemilerin köprü üstünde bulunması gereken ekipmanlardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda belirteceğimiz  gereklilikler, bir önceki yazımızda belirttiğimiz gerekliliklere ek olarak 150 GRT’dan büyük gemiler ve boyutuna bakılmaksızın tüm yolcu gemilerinde bulunması gereken ekipmanlardan oluşacak.

150 GRT ve Üzeri Gemilerde Bulunması Gereken Ekipmanar

Magnetic Compass, Manyetik Pusula, Yedek Pusula, Spare Compass Gemilerin Sahip Olması Gereken Köprü Üstü Ekipmanları

Geminin ana yön belirleme sisteminde kullanılan standart manyetik pusula ile değiştirilebilme  veya çiftlenebilme özelliğine sahip yedek bir manyetik pusula bulundurulması gerekmekte.

Geminin gündüz veya gece ışıkla iletişimini mümkün kılabilecek özellikte, geminin kendi enerji kaynağından bağımsız çalışabilen ALDIS ( Daylight Signalling Lamp) bulundurulması gereken diğer ekipmanlardan bir tanesi. ALDIS lambasının sahip olması gereken özellikleri buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

300 GRT ve Üzerindeki Gemilerde Bulunması Gereken Ekipmanlar

Bu başlığın altında ise bir önceki başlığa ek olarak 300 GRT ve üzerindeki gemiler ile boyut fark etmeksizin yolcu gemilerinde olması gereken köprü üstü ekipmanlarından bahsedeceğiz.

300 GRT ve üzerindeki gemiler, su derinliğini ölçme ve gösterme kabiliyetine sahip Echo Sounder veya benzeri başka bir elektronik cihazlar ile donatılmalıdır.

Radar screen Gemilerin Sahip Olması Gereken Köprü Üstü Ekipmanları

Bununla birlikte çatışmayı engellemek için, yüzeydeki diğer gemilerin, engellerin, seyir yardımcılarının, kıyı hatlarının, RADAR reflektörlerinin (RADAR transponder) kerteriz ve mesafelerini tespit edip gösterebilen 9 gHz bandında çalışan bir RADAR veya bu özellikleri karşılayabilen başka cihazlar ile donatılması gereklidir.

Hedeflerin mesafesini, kerterizlerini ve çatışma riskini saptamak için elektronik olarak takip etmeyi sağlayacak bir elektronik takip yardımcısı bulunmalı

Geminin suya göre yaptığı hızı ve mesafeyi gösterebilen hız ve mesafe ölçüm cihazı bulunmalı. Bu cihaz genellikle karşımıza parakete cihazı olarak çıkıyor.

Radar Antenna Gemilerin Sahip Olması Gereken Köprü Üstü EkipmanlarıÖnceki maddelerde belirtmiş olduğumuz, geminin çatışma risklerini hesaplayabilen RADAR vb. cihazlara pruva bilgilerini sağlayacak, düzgün ayarları yapılmış pruva bilgisi gönderici cihaz bulundurulmalı.

Ticari gemilerde karşılaştığımız klasik bir köprü üstüne bulunması gereken ekipmanlar yavaş yavaş şekillenmeye başladı okumuş olduğunuz üzere.

Bir yorum

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: