İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemilerde Siber Güvenlik

Teknoloji, her alanda olduğu gibi  denizcilik sektöründe de hızla gelişmekte ve her alanına entegre olmakta. Seyir, kargo ve makine derken PMS sistemleriyle birlikte daha emniyetli ve planlı çalışma şansı ortaya çıktı. Günümüzde ise tamamen insandan arındırılmış, otomasyon gemiler konuşulmakta. Bu da her konuda olduğu gibi gemilerde siber güvenlik konusunu ortaya getirmekte.

Teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamda bir takım tehlikelerin ortaya çıkması da çok doğal. Uzun bir süredir ihmal edilen tehlikelerden birisi de siber güvenlik. Türk şirketlerinde gördüğümüz kadarıyla siber güvenliğe ilişkin politikalarını güncellemiş ve buna uygun olarak önlemlerini almış olanı bulunmuyor. İşte gemilerde siber güvenliğinizi arttıracak bazı önlemler.

1.Antivirüs Yükleyin

Gemilerde internet bağantısı oldukça zayıf  dolayısı ile güvende olduğumuzu düşünebiliriz ancak, bu pek doğru bir düşünce değil çünkü; limanlarda gemilere gelen surveyorler, loading master gibi kişiler işlerini halletmek için gemi bilgisayarlarını kullanmak isteyebilirler. Tarama yapmadan kullanmak ciddi sıkıntılara sokabilir. İşletim sisteminizin en güncel versiyonunu kullanın.

2. Şifrelerinizi saklayın

Gittiğiniz nerereyse her gemide karşınıza çıkmıştır. Bilgisayarların veya uygulamaların şifrelerinin ekranların köşelerine etiketlendiğini. Bu büyük bir güvenlik açığıdır. Şifrelerin amacı zaten gizli olmakken bizler bu şifrelerini her yere etiketliyoruz.  Art niyetli gemi personeli veya limandayken geminizi ziyaret etmiş bir kişi istediği bilgiye ulaşabilir ve hatta geri döndürülemez şekilde silebilir. Gemi iletişimi için kullandığınız e-posta arşivinin silindiğini bir düşünün, korkunç. Load Master veya Delta Load gibi yük hesabında kullandığınız programlardaki ayarların değiştirildiğini düşünün. Gemiyi kırabilir veya alabora olabilirsiniz.

3. Dosya Paylaşımı

Gemilerdeki ağ bağlantısı her zaman düzgün çalışmayabiliyor, dolayısı ile dosya paylaşımı için usb bellekler kullanılabiliyor. Bellekler içerisindeki virüsler probleminiz olabilir. Belirli usb belleklerin, belirli bilgisayarlarda taratılarak kullanılması problemi çözebilir. Örneğin sadece Ecdis ve güncelleme bilgisayarı arasında kullanılacak bir usb bellek gibi.

4. Firewall Yükleyin

Bazı antivirüs yazılımının firewall özelliği olsa da her antivirüste olmayabiliyor. Bir firewall yüklemek sizi ağ üzerinden gelecek saldırılardan korur. Öte yandan gemilerdeki internet kullanımının artmasıyla birlikte gemideki ağ bağlantıları genel personel kullanımına açıldı ve risk daha da arttı. Ağa bağlanan virüslü bir bilgisayar, ağdaki diğer tüm bilgisayarları da tehlikeye atar. Zararlı yazılımlar, ağ üzerinden de bulaşabilir.

5. Dosyalarınızın Yedeğini Alın

Zararlı bir yazılım, yanlış bir işlem  sonucunda veya art niyetli kişiler tarafından önemli doayalarınıza erişim imkanınızı kaybedebilirsiniz. Önemli dökümanlarınız ( Liman evrakları, email dosyaları, ISM evrakları) taşınabilir HDD, USB bellek gibi farklı bir konumda bulundurmak ve düzenli aralıklarla yedek almak veri kaybınızı en aza indirecektir.

Sizler de aşağıdaki yorumlar bölümünden güvenliğiniz için aldığınız tedbirleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: