İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemilerde İnternet Erişimi Personeli Olumlu Etkiliyor

Teknolojinin gelişmesi ile gemilerdeki internet erişim imkanlarını da daha ucuz ve erişilebilir kıldı. Yeni yapılan araştırma ile kişisel kullanım için gemilerdeki internet erişiminin daha önce tahmin edilenden daha geniş yayılımı ve erişilebilir olduğunu gösterdi. Böylece gemilerde internet erişimi personeli olumlu etkiliyor.

SEAFARERS’ RIGHTS INTERNATIONAL sitesinde yayımlanan habere göre denizcilerin kişisel kullanımları için gemilerdeki internet erişiminin tahmin edilenin üzerinde olduğu görüldüğünü belirtti. Yapılan anket, internet erişiminin getirmiş olduğu artıların, teknoloji özelindeki emniyet korkularının da üzerinde olduğunu gösteriyor.

Daha önce paylaşmış olduğumuz içeriklerde teknolojinin denizcilik sektörüne ne kadar entegre olmaya başladığını ve beraberinde getirdiği siber güvenlik tehlikelerinden bahsetmiştik.

Anket, Asian Shipowners’ Association (ASA) desteği ile birlikte International Chamber of Shipping (ICS) ve European Community Shipowners’ Associations (ECSA) tarafından yapıldı. Yapılan anketin sonuçları ise oldukça güzel.

Gemilerde İnternet Erişimi Personeli Olumlu Etkiliyor

Gemilerde İnternet Erişimi Olumlu EtkiliyorAnkette çıkan sonuçlara göre kişisel kullanım için internet erişimi sağlanması, araştırmaya katılan denizcilerin %60 oranında ruh sağlığı ve refahını, %69 oranında şirketteki denizcilerin moralini yükselttiği görülmüş. Araştırmaya katılan şirketlerin %82’si personelin kullanımı için internet erişimi sağlıyor. Denizcilik şirketleri, internet erişiminin, dinlenmeye uygun dönemlerde yeterli dinlenme ve uyuma elde eden denizciler üzerinde olumsuz etki yapabileceği konusundaki kaygılara rağmen, bu şirketlerin% 85’i bunun etkilenmediğini veya iyileştirildiğini bildirdi. Benzer şekilde, internet erişiminin denizcilerin iş performansını olumsuz veya olumsuz yönde etkileyebileceğine dair endişeler olsa da, şirketlerin% 96’sı bunun bozulmadığını bildirdi.

Buna ek olarak, şirketlerin çoğunluğu, aile ya da ev ile ilgili endişeler nedeniyle yardım isteyen denizcilerin olay sayısının aynı kaldığını, aile ile iletişimin artması nedeniyle kıyıdaki sorunlarda daha fazla kaygı yaratabileceğini spekülasyona rağmen dile getirdiğini bildirdi. Bir başka olumlu kayda göre, şirketlerin büyük çoğunluğu (% 93), daha fazla internet erişiminin denizcileri bu davranışa maruz bırakabileceği yönündeki spekülasyona rağmen, bildirilen çevrimiçi zorbalık ve taciz olaylarının sayısının artmadığını belirtti.

Yapılan anket çalışmasında ayrıca, denizcilere internet sunmamasının iki ana nedeninin, ilgili maliyetler (% 68) ve dinlenme / uyku üzerindeki potansiyel etki (% 60) ile ilgili endişeler olduğunu göstermektedir. Tabii yukarıda belirtildiği üzere %60’lık bu etkinin, gemilerinde internet erişimi sağlayan firmalarda dinlenme / uyku üzerinde olumsuz etki görülmediği.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi tecrübe ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: SEAFARERS’ RIGHTS INTERNATIONAL

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: