İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemideki Yönler Nasıl Belirlenir?

Gemilerde yönleri ve mevkileri (minibüslerdeki şoför mahalli, arka dörtlü gibi) belirtmek için özel isimler kullanılır. Bu isimler karışıklıkları önlemek ve doğru iletişim kurabilmek için önemlidir. Öncelikle olarak yönlerden bahsedelim. Gemiyi, önünden (baş tarafından) arkasına (kıç tarafına) kadar düz bir çizgi ile ayırdığımızı düşünelim ve geminin önüne doğru baktığımızı varsayalım. Bu durumda sağ tarafımız geminin sancak tarafıdır. Sol tarafımız ise geminin iskele tarafıdır.

Önemli olan nokta iskele ve sancak yönleri değişmez. Yani yüzünüz geminin ön tarafına baksa da, arka tarafına baksa da sancak ve iskele yönleri aynıdır. Yukarıda yüzümüz geminin önüne bakarken diyerek anlatmıştık, yüzümüz arkadaya döndüğünde sağımız yine sancak olmuyor. Sancak geminin sağ tarafıdır.

Bunun önemini bir örnekle açıklayalım: Yüzü geminin kıç tarafına bakan bir gemiciye sağ tarafındaki bir ekipmanı getirmesini söylerseniz sağ tarafına dönerek ekipmanı alır; ancak sancak tarafta birşey görüp görmediğini sorarsanız gemici sola dönerek geminin sancağına bakar. Biraz karışık olduğunun farkındayım ancak detaylı anlatmak istedim.

Köşe bölümlere ise “omuzluk” denir. Yani geminin baş ve kıç tarafından, iskele ve sancak tarafa 45° olan bölümlere denir. Sancak baş omuzluk denildiğinde geminin sağ ön köşesi anlatılmış olur. 

Geminin önü ise PRUVA olarak isimlendirilir. “Pruvada bir gemi var.” denildiğinde önünüzde bir gemi olduğunu belirtirsiniz. Aynı şekilde geminin arka tarafı içinde “PUPA” tabiri kullanılır.

GEMİDEKİ MEVKİLER

Gemilerdeki mevkiler de, yönler ile benzer mantıkla işleyen bir sisteme sahiptir. Mevkilerden kastettiğimiz gemi üzerindeki yerlerdir.

Şimdi gemiyi enlemesine üçe böldüğümüzü varsayalım.  Geminin önüne “baş taraf” denir, orta kısma “vasat” arka tarafına ise “kıç taraf” denir.

Örnek olarak baş tarafta bulunan bir gemiciye, iskele vasattaki ekipmanı almasını istediğinizde, gemici geminin sol orta kısmına gelerek ekipmanı alır.

Bir yorum

  1. Abdurrahman Antonio Abdurrahman Antonio 27 Haziran 2018

    Çok kısa olmuş ama,yinede çok bilgilendim.Gemiciliğe merak sardımda.Bir gemide olsam sanırım gemi mantığını kavrayabilirim.
    Çok teşekkürler.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: