İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemiadamı Genel Sağlık Raporu

Gemiadamı olmanın kolay olmadığı bizzat denizciler tarafından da gayet iyi bir şekilde bilinmekte. Denizci olabilmenin gerekliliklerinden bir tanesi de Gemiadamı Genel Sağlık Raporu koşullarını sağlayabilmekte. Bu sebeple denizcilik okullarına başlamadan evvel ve deniz hayatı boyunca belirli aralıklar ile gerekli sağlık koşullarının sağlanıp sağlanamadığının teyidi için bu sağlık raporunun yenilenmesi gerekmekte.

Gemi adamı olur sağlık raporunun alınabilmesi için yetkili sağlık kuruluşlarından bir tanesine başvurup heyet raporu alınması gerekli. Hangi hastanelerin yetkili olduğunu Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün ilgili sayfasından görebilirsiniz. Ben genel sağlık raporumu  almak için İstanbul, Üsküdarda bulunan Özel Mihrimah Sultan Tıp Merkezi‘nde yaptırdım. Genel sağlık raporu alındıktan sonra üç defaya mahsus olmak üzere periyodik sağlık hakkınız var. Bunun önemi daha az ücret ödemek ve daha az kontrolden geçmek.

Farklı hastahaneler farklı ücret tarifeleri uygulayabilmekte veya başka bölümler ile başka hastahaneler ile anlaşmalı olabiliyor (örnek olarak gitmiş olduğunuz hastahane, işitme gücünün ölçülmesi için gerekli olan odyometri testini anlaşmış olduğu başka bir hastahanede yapmanızı isteyebilir). Bunu önceden öğrenmek size vakit ve nakit kazancı sağlayacaktır. İlgili hastahaneye telefon yolu ile ulaşarak tüm soruları öğrenebilirsiniz. Ben Mihrimah Sultandaki sağlık kontrolümü 170 Liraya yaptırdım ve bütün kontroller boyunca bir görevli yardımcı oldu. Aynı günün akşamında (saat 17:30’dan sonra) sağlık raporumu aldım.

İşlemlerimi evime yakın olduğu, kolayca, hızlı ve düşük bir ücretle yaptığım için Mihrimah Sultan hastahanesinden memnun kaldım.  Kişisel olarak memnun kaldığım için size de aynı hastahaneyi tavsiye edebilirim. Tabiki fiyatları telefon ile öğrenerek daha düşük bir ücretle rapor alabileceğiniz hastahaneler bulabilirsiniz. Bu tamamen benim kendi tercihimdir.

Genel sağlık raporu için gerekli evraklar:

  1. Eski sağlık raporunuz (Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü)
  2. 6 adet fotoğraf (Hastahane)
  3. Hastahane ücreti (Hastahane)
  4. 11 saat açlık (Hastahane)

yeterli oluyor. Tabiki gideceğiniz hastahaneler farklı evraklar isteyebilirler. Yine bunu da telefon ederek öğrenirseniz zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Aç giderek kan testine hazır olursunuz.

Hastahaneden sağlık raporu aldıktan sonra eski sağlık raporunuz ile birlikte Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü merkezlerinden bir tanesinde almış olduğunuz raporu onaylatmanız gerekmekte. Ben, Sultanahmette bulunan merkezde herhangi bir ücret ödemeden, gerekli fotoğrafı orada, bilgisayar webcam’inden çekerek işlemlerimi hızlıca hallettim. Telefon ile ulaşarak herhangi bir evrak isteyip istemediklerini öğrenmenizde fayda var.

Yaşadığınız bir sıkıntı oldu mu? Sizden ekstra evraklar istendi mi? Hangi evraklar istendi? veya farklı bir prosedür izlendi mi? Aşağıdaki yorum bölümünde yazarak paylaşırsanız başka arkadaşlara da faydalı olacaktır.

Herkese kolay gelsin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: