İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemiadamı Belgeleri Süreleri Uzatıldı

COVID-19 salgını sebebi ile personel değişimleri oldukça güç bir hal almıştı. Uluslararası sularda gemiden inemeyen personellerin gemiadamı belgelerinin süreleri uzatıldı. Daha önce 16.09.2020 tarihli ve E.51893 sayılı yazıları ile korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Bakanlıkları tarafından verilen Gemiadamı Cüzdanı, Gemiadamı Yeterlik Belgesi, GMDSS Radyo Operatör Belgeleri, STCW Sertifikaları ile Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgelerinin geçerlik tarihlerinin 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Pandemi sürecinin hala devam etmesi ve personel değişimleri konusunda hala problemler yaşanmasından dolayı gemi adamı belgelerinin süreleri tekrar uzatıldı.

Gemiadamları Sağlık Belgesi

Sağlık Bakanlığı‘nın 14.12.2020 tarih ve E.62 sayılı yazısında, Covid-19 salgını dolayısıyla yurt dışında belge yenilemelerinde sıkıntı yaşanabileceğinden dolayı halen uluslararası seferde bulunan gemilerde çalışmakta olan gemiadamlarının, Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgelerinin, geçerlik sürelerinin herhangi bir onay belgesine ihtiyaç duyulmadan 31.03.2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Türkiyeden gemiye katılacak gemiadamlarının ise Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgelerini yenilemesi gerektiğinin belirtildi.

Liman Cüzdanı, Yeterlilik ve Diğer Gemiadamı Belgeleri

Salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle gemiadamı değişimlerinde yaşanabilecek zorluklara istinaden, uluslararası sefer yapan gemilerde görev yapmakta olan personellerin  gemiadamı belgeleri yenilenemiyordu. Bu sebeple Gemiadamı Cüzdanı, Gemiadamı Yeterlik Belgesi, GMDSS Radyo Operatör Belgeleri, STCW Sertifikaları ile Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgelerinin sürelerinin herhangi bir ilave işleme gerek olmadan 31.03.2021 tarihine kadar uzatıldığını bildirildi.

Deniz Ticaret Odası ve Bakanlığın yayımlamış olduğu belgeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz de görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: