İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemi Adamlarının GSS Borçları Ne Olacak?

Gemi adamları ve denizcilik şirketleri gemilerinde tercih edecekleri bayrağı belirlerken vergiler, uyulması gereken bayrak devleti kuralları gibi pek çok konuya dikkat ederler. Bunlardan bir tanesi de işletme maliyetlerini arttıran personel sigortaları. Denizcilik şirketleri bu işletme maliyetlerini biraz daha düşürmek amacı ile gemilerine yabancı bayrak toka etmekte ve personel sigorta giderlerini düşürmekte.

Malumunuz olduğu üzere ülkemizde GSS (Genel Sağlık Sigortası) adında bir sağlık sigortası çeşidi bulunmakta. Çalışmadığınız süre boyunca ödemeniz gereken bir prim. Yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemi adamları da bu primi ödemekle mükellefler. Daha önce, gelir testi yaptırılarak belirlenen prim yatırılıyordu ancak 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren test yapmaya gerek kalmaksızın herkesin GSS primi 53,33 TL olarak belirlendi.

Şimdi Ne Olacak?

Hiçbir sağlık güvencesi olmayan gemi adamlarının (özel sağlık sigortaları geçerli sayılmıyor) tüm borçları yapılandırmaya gidecek, gecikme faizi ve cezası silinecek. Ayrıca geçmiş borçları 53,33 TL üzerinden hesaplanacak. Aylık primleriniz 53.33 TL olarak hesaplanması için yapmanız gereken birşey yok ancak; yapılandırmadan yararlanabilmeniz için son tarih olan 1 Nisan 2018 tarihine kadar SGK’ya gidip başvuru yapmanız gerekiyor. Yapılandırmış olduğunuz borçlarınızı isterseniz peşin, isterseniz 12 ay taksit ile ödeyerek GSS borcundan kurtulabilirsiniz. Daha önce ödemiş olduğunuz GSS primleri ve faiz/ceza varsa bunları geri alamıyorsunuz. Tekrar etmekte fayda var geçmiş borçlar silinmiyor, sadece faiz ve cezaları siliniyor.

Yapılmasını Tavsiye Ettiklerimiz:

Bu bağlamda, gemi adamlarının GSS prim ve cezaları için tavsiye ettiğimiz maddeleri de sizlerle paylaşmak isteriz.

  • Gelir testi yaptırın

Gelir testi yaptırın. Aylık gelirinizi 592 TL’nin altında olduğunu ispatlayabilirseniz priminiz devlet tarafından ödenir.

  • Hizmet  belgeleri ve kontratları toparlayın

Yurt dışında olduğunuz süreleri GSS borçlarınızdan düşürebilirsiniz. Bunun için SGK’ya gitmeden önce yurt dışı giriş-çıkışlar, hizmet belgeleri ve iş sözleşmelerinizi toparlarsanız o tarihlerde ülkede olmadığınızı kanıtlayabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu görevli memur bunlar İngilizce diyerek gönderebilir sizi. Belgelerin Türkçe versiyonlarının olması avantaj olabilir.

  • Öğrenci belgesi ve Transkript

GSS çıktıktan (2012) sonra AÖF vb. öğrenciliğiniz bulunuyorsa, AÖF öğrenci belgesi ve transkript de götürmeniz yararlı olur. Belli bir yaşa kadar öğrencilere de GSS primi zorunlu değil.

  • Sosyal Güvenlik Kurumuna gidin

SGK’ya gidin ve geçmiş borçlarınızı yapılandırın. Ayrıca mesleğinizden bahsedin ve size uygun olan yöntemler hakkında bilgi almaya çalışın. Gemi adamı olduğunuz için sürekli yurt dışında oluyorsunuz. Bu konuda GSS ile ilgili olarak yapılabilecekler hakkında çareler arayın. Yapılandırmış olduğunuz borcunuzu ödeyin.

  • İsteğe bağlı BAĞKUR

GSS primlerini ödemek, emekliliğinize hiçbir faydası olmuyor ancak yine de ödemek mecburiyetinde kalıyorsunuz. Eğer isteğe bağlı BAĞKUR sigortasından faydalanırsanız aylık 568 TL ödeyerek siz ve aile bireyleriniz sağlık hizmetlerinden yararlanabilir ve aynı zamanda emeklilik primlerinizi doldurabilirsiniz. Bu seçenek GSS yanında oldukça pahalı bir alternatif olsa da GSS gibi tüm sağlık hizmetlerinden yararlanıyor en önemlisi de emeklilik için bir adım atmış oluyorsunuz. Ayrıca GSS haberlerini takip etmek gibi bir durum da söz konusu olmuyor.

Bütün bu işlemler can sıkıcı ve karmaşık olabilir. Size yakın bir SGK şubesine giderek izlemeniz gereken yolları ve güncel, doğru bilgileri edinebilirsiniz. Burada belirtilen hiçbir bilginin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kanunlar ve yönetmelikler sıklıkla değişmekte. Size uygun rotayı özel SGK danışmanlarından ve SGK’nın kendisinden elde edebilirsiniz. Yorumlarınızı lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletin.

Kaynak:

  1. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/noyan-dogan/gss-prim-borclari-nasil-silinecek-40417269
  2. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/noyan-dogan/sorularla-gssde-yeni-donem-40409990

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: