İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gemi adamları iş başvuru süreci

Denizcilik, yüzlerce yıllık geçmişe ve geleneklere sahip bir meslek. Bu gelenekler ve oturmuş düzen, mesleğe yeni başlayacak kişiler için kafa karıştırıcı veya anlamsız gelebilir.  Pek çok kişi, gerek mesleğin sahip olduğu bu geleneklerden dolayı, gerek maceralı gördüğü mesleğin heyecanıyla veya sadece yüksek maaş beklentileri ile bu serüvene atılmak istemekte.

Mesleğin sahip olduğu bu farklı yapı, internette genel olarak bulacağınız iş görüşmesi tavsiyelerinin denizcilik şirketlerinde çalışmamasını sağlıyor. Farklı yapılar, farklı çözümleri gerektirir. Bu videomuzda, gemi adamlarının iş başvuru süreci boyunca edindiğimiz tecrübelere dayanarak, gemilerde iş arayan zabit, personel veya stajyer arkadaşlara yol gösterici bir içerik oluşturmaya gayret ettik. Tabii ki farklı yöntemler ve çareler olabilir. Bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak videoyu izleyen veya bu yazıyı okuyan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Videoda bahsetmeyi es geçtiğimiz konulardan bir tanesi de okullarda düzenlenen kariyer günleri. Kariyer günlerine katılarak ve davet edilen konuklar içe sohbet ederek, şirketlerin açık veya açılacak olan pozisyonları hakkında bilgi alabilir ve iş başvurusu için bir adım öne geçebilirsiniz.

İyi seyirler ve unutmadan YouTube kanalımıza abone olarak bizlere destek verebilirsiniz.

YouTube üzerinden izleyin

4 Yorum

 1. kurtuluş sarkuş kurtuluş sarkuş 20 Ağustos 2019

  Merhabalar güven bey,

  ismim kurtuluş sarkuş. Öncelikle paylaşmış olduğunuz faydalı ve önemli bilgiler için çok teşekkürler.
  Benim hedefim olan gemilerde görev yapmanız nedeni ile samimiyetiniz ve içtenliğinize sığınarak birkaç bilgi almak istiyorum

  kendimden kısaca bahsedeyim.

  tüm stwc yeterliliklerim , tanker , kimyasal , roro yeterlilik belgelerim var.
  asıl hedefim iyi bir tanker firmasında çalışmak ve kendimi geliştirmek. halen uzaktan ingilizce eğitimime devam ediyorum. mesleki kişisel hedefim vardiya zabiti olmak.
  ama yaptığım araştırmalarda denizcilik okulu okumadığım için bu şansım olmayacak.
  ilerki süreçlerde sadece sınırlı vardiya zabitliği yapabileceğim.

  geçmişte yaptığım işler;
  Aldığım eğitimler ve yapı olarak sıcak ve samimi, insanlarla diyalog ve iletişim konularında , kendimi ifade etme ve görüşme süreçlerini yönetme konusunda iyiyimdir.
  sizce ilk görüşmemde iyi bir şirkete kendimi kabul ettirmem için ne yapmam gerekir.?
  görüşmeye takım elbise ile gitmem görüşmemi olumlu etkiler mi.?

  yeni mezun olduğum için uzakyol gemisinde iş bulma olasılığım nedir?
  iş disiplini , kişisel disiplin olarak kendime güveniyorum.
  bu konular hakkında bilgi verirseniz ve bana izlemem gereken yolları anlatırsanız çok sevinirim.

  mail kutuma fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi aktaran bir mail gönderirseniz çok memnun olurum.

  öncelikle tanıştığıma çok memnun oldum.
  çalışma ve özel hayatınızda başarılar ve mutluluklar dilerim.
  selametle…

  kurtuluş sarkuş

  • Güven Güven Yazar | 21 Ağustos 2019

   Kurtuluş bey iyi günler,
   Öncelikli olarak içeriklerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Yorumunuz umuma açık şekilde sitede yayımlanacağından dolayı kişisel verilerinizi korunmak maksadı ile yorumunuzdaki kişisel bilgilerinizi ve e-posta bilgilerini sildik.

   Zabitlik konusunda “GEMİADAMLARI VE KILAVUZ KAPTANLAR YÖNETMELİĞİ” metnini okuyarak güncel bilgiyi edinebilirsiniz. 3000 GRT Vardiya Zabitliği konusunda lise eğitim düzeyinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. İlgili yönetmeliğe Resmi Gazete’nin internet sitesinden arama yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca 3000 GRT Vardiya Zabitliği eğitimi yetkilendirilmiş kurs merkezleri tarafından da verilebilmekte. Tercih ettiğiniz kurs merkezi ile görüşerek durumunuzla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Diğer konulara gelecek olursak:
   Sertifika, pasaport ve liman cüzdanınızın geçerlilik sürelerinin bitmemiş olması bir artı ancak yeterli değil. Pek çok kişi gemide çalışmayı yurt dışına kaçmak için bir fırsat olarak görmekte. Dolayısı ile denizcilik şirketleri de kendilerini zor duruma sokacak personelleri gemilere göndermemekte. İlk kez gemiye çıkacağınız için şirketle görüşürken kendinizi bir şekilde kaçmayacağınıza ikna etmeniz gerekiyor. Günümüzde bu işler eskisi kadar kolay olmasa da şirketler kendilerini riske atmayacaktır.
   Görüşmeye takım elbiseden ziyade gömlek ve pantolon ile gitmeniz faydalı olacaktır. Biz hiç takım elbise ile görüşmeye giden bir kişi görmedik.
   İlk kez gemiye çıkacağınız için uzakyol gemilerinde iş bulma olasılığınız çok az. Hiç tecrübenizin olmaması da cabası. Yakın seferde ve hatta kabotaj hattında çalışan bir gemide iş bulma şansınız biraz daha fazla. Bu sefer bölgelerinde çalışıp yeterliliğinizi “Usta Gemici” olarak değiştirdiğinizde uzak sefer yapan gemilerde iş bulma şansınız biraz daha fazla olacaktır.

   Disiplinli birisi olmanız iş bulma konusunda yeterli olmayacaktır. Gemideki iş düzenini bilmeniz, becerikli olmanız, raspa, boya, halat işleri konusunda da el becerilerinizin iyi olması gerekmekte. Bu becerileri kazanmak için daha önce gemilerde çalışmanız veya karada bunlara benzer işlerde çalışmış olmanız gerekmekte. Böyle bir tecrübeniz yoksa bir şekilde bu tecrübeleri edinmelisiniz. Diğer türlü iş bulma süreciniz çok zor olacaktır.

   Yukarıda biraz karamsar bir tablo çizmiş olduk. Şirketler artık Türk personelden ziyade Hintli, Filipinli, Gürcü gibi ucuz ve tecrübeli yabancı personelle çalışmayı tercih ediyorlar, şansınız az görünüyor. Şu andaki tablo bu şekilde. Ancak umudunuzu kaybetmeden, sadece tanker firmaları yerine farklı filosu olan şirketlere de başvuru yapmanız. Şirketlere tek tek başvuru yaparak form doldurun ve geri aramalarını bekleyin. Simsar olarak bilinen aracılar da bulunmakta. Ancak bu gibi simsarlara başvuran kişiler genellikle dolandırılmakta. Bu tarz kişilere güvenmemenizi tavsiye ederiz. Özel istihdam büroları, kanun kanun gereği sizlerden para talep etmezler ve maaşınızdan kesinti yapmazlar.

   Sürecinizde başarılar ve bol şans dileriz.

   • kurtuluş sarkuş kurtuluş sarkuş 2 Eylül 2019

    merhabalar güven bey.
    sabırla ve özenle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
    ben kendimden bahsederken aslında bazı konular eksik kaldı.

    ben 40 yaşındayım ve evliyim. liseye giden 2 çocuğum var. fiziki olarak sportmen bi yapıya sahibim. yaşımı göstermiyorum :))
    bu işi meslek olarak yapmak ve yükselmek için çok emek ve özveri harcayacağım.

    fakat bahsettiğiniz gibi yeni olmamdan dolayı iş bulma konusunda zorlanacağım. ama buna hazırım ve pes etmeyeceğim. sizler gibi profosyonellerin destek ve yönlendirmelerine ihtiyacım var.

    iş görüşmesinde takım elbise giyinme konusuna gelince.
    ben şimdiye kadar otomotiv firmalarında satış danışmanlığı ve satış şefliği yaptığım için sürekli takım elbise giydiğimiz için, iş görüşmelerine takım elbise ile gitmek bi nevi alışkanlık gibi düşünün.

    yakın sefer veya kabotaj hattı çalışan, yeni mezun kursiyer işe kabul edebilecek firmaları bana önerirseniz çok memnun olurum.

    yada bu aşamada tavsiyeleriniz ne olur.

    desteğiniz için şimdiden teşekkürler
    pruvanız neta olsun….

    • Güven Güven Yazar | 2 Eylül 2019

     Maalesef gerekli yasal izinlerimiz olmadığından dolayı şirketlere veya diğer kurum ve kuruluşlara yönlendirme yapamamaktayız. Bu anlamda yasal sorumluluk almak istememekteyiz çünkü iş bulma sürecinde dolandırıcılık ve suistimal durumları çok sık yaşanmakta.
     Bundan sonraki sürecinizde başarılar dileriz, selametle.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: