GEMİ ADAMLARI

Gemi Adamı Cüzdanı Almak

Gemi adamı cüzdanı almak için kurs ve okullar araştırıyoruz. Üniversite veya gemi adamı kursu seçmeden önce dikkat etmemiz konular var. Bu yazımızda gemi adamı cüzdanı almak için gerekli teknik detaylardan bahsedeceğiz.

Bu yazımız üniversite veya denizcilik kursları için tercih rehberi olarak değerlendirilmemeli. Kanun ve yönetmelikler sürekli olarak güncelleniyor ve değiştiriliyor. Sizin bu videoyu izlediğiniz veya yazıyı okuduğunuz zamanda değişen konu ve yönetmelikler olabilir. Burada paylaşacaklarımızın resmi bir niteliği yoktur, güncel bilgi ve sizin için geçerli olan durumları resmi kurumlardan öğrenmeli, ona göre hareket etmelisiniz. Biz hiçbir sorumluluk ve yetki sahibi değiliz.

Gemi adamı olmak ve liman cüzdanı çıkarabilmek için bir takım yasal gereklilikler mevcuttur. Takipçilerimizden de en çok gelen sorulardan bir tanesi de “Nasıl gemi adamı olurum?” sorusu. Bu videonun konusu okul veya kurs tavsiyelerinden ziyade bu mesleği seçmeden önce sahip olmanız gereken yasal ve fiziki yeterlilikler. Lise veya üniversite sınavını kazanıp okulu bitirmek tek başına yeterli değil. Bu videoda “Denizciliği yapabilir miyim?”, “Başarabilir miyim?” gibi öznel konular da yer almayacak. Gelin başlayalım.

Gemi Adamı Cüzdanı Almak İçin Gerekenler

Gemi Adamları Eğitim Şartları

Gemi adamı olabilmek için belirli eğitim şartlarını da karşılayabiliyor olmalısınız. Üniversite seçerken okulun vereceği yeterlilik önemli ancak üniversite okumadan da gemi adamı olabilmek mümkün. Tayfa sınıfı için, yakın yol olarak bilinen veya 3000 GRT büyüklüğündeki gemilerde çalışabilmek için farklı eğitim gereklilikleri var. Aşağıda kabaca konudan bahsettik:

 1. Tayfa sınıfı için en az ilk okul mezunu olmak zorunluluğu var.
 2. Yakın yol yada daha uygun söylemi için 3000 GRT için en az lise veya iki yıllık üniversite mezunu olmak gerekiyor.
 3. Sıfırdan uzakyol için 4 yıllık üniversite veya 3000 GRT zabitlikten çalışarak ardından gerekli sınavları vererek bu yeterliliğe erişebiliyorsunuz.
 4. Yat kaptanı, balıkçı tekneleri gibi yeterlilikler için farklı gereklilikler istenebilir.

Gemi Adamı Sağlık Şartları

Bunların yanında sağlık için de birtakım gerekliliklere sahip olmanız gerekiyor. Okula girerken çoğu okul, bu sağlık raporunu sizlerden istiyor. Alacağınız bu sağlık raporu da her hastaneden alabileceğiniz veya bir tanıdığınızın kolaylık yapılabileceği bir konu değil. Çünkü herhangi bir liman başkanlığı yetkilisi sağlığınızda bir kusur olduğuna kanaat getirirse, sizin sağlık raporunuzu yenilemenizi isteyebilir. Yetkilendirilmiş hastanelerden alabileceğiniz bu rapor her iki yılda bir de yenilenmesi gerekiyor. Evde kendi başınıza tespit edebileceğiniz büyük sağlık maddelerini sıralayacağız. Bu sağlık raporunda nelere bakıldığına gelin kabaca bir göz atalım:

 1. Akıl ve ruh hastalıkları, ilaç ve madde bağımlılığı
 2. Sinir sistemi hastalıkları
 3. Duyu organları fonksiyon kayıpları
 4. Endokrin ve metabolizma hastalıkları
 5. Kan hastalıkları,
 6. Kalp damar sistemi hastalıkları,
 7. Kas iskelet sistemi hastalıkları veya bozuklukları,
 8. Uzun seyirli bulaşıcı hastalığı

Belirttiğimiz bu hastalıklar kişinin gemide çalışmasına engel olabilir. Sizin durumunuzla ilgili özel şartlar ve istisnalar olabilir. Size en uygun bilgiyi yetkili hastanelerden almalısınız. Örnek olarak duyu organları fonksiyon kayıpları konusunu ele alalım.

Renk körlüğü: Zabit olmanız için renk körü veya gece körlüğü gibi bir rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor. Yardımcı sınıf için bir takım istisnalar mevcut. Meslek hayatımız içerisinde renkler büyük öneme sahip. Gece vakti gemilerin iskele ve sancağını tanımlamak bunların en basiti. Gemiler her durum için diğer gemi ve karadaki yetkililere renkli flama ve fenerlerle işaret verirler. Bunları uzaktan görüp tanımlayabilmek gerekli. Benzer durum makine zabitleri için de geçerli. Göz bozuklukları için de benzer durumlar geçerli. Belirli seviyeye kadar göz bozuklukları yedeği de olacak şekilde gözlükle kabul edilebiliyor.
Pasaportunuzu aldınız, yeterlilik için gerekli eğitim seviyesini karşıladınız ve denizcilik eğitimini aldınız, liman cüzdanı alabilmek için gerekli şartları da sağladınız, sağlığınız da gerekli şartları sağladığına göre gemilerde çalışabilmek için her şartı karşıladınız demektir. Bundan sonrası kendinizi nasıl geliştirdiğiniz ve isteğinizle alakalı.

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere konu hakkındaki görüşlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi ve YouTube kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin.

Exit mobile version