İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazavat-ı Hayrettin Paşa

Barbaros Hayrettin Paşa hayatı boyunca çok büyük başarılara imza atmış, dünyaca ünlü denizcilerimizden bir tanesi. “Gazavat-ı Hayrettin Paşa” adlı eser, Barbaros Hayrettin Paşanın sahip olduğu bilgi birikimini ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarılması için Kanuni Sultan Süleyman tarafından ferman edilerek yazdırılmıştır. Sahip olduğu bu ün ve başarı Osmanlı devletinin de dikkatini çekerek Sultan tarafından “Kaptan-derya” unvanı verilerek Osmanlı devleti için çalışmıştır.

Denizciliği sadece mesleki bir konu olarak ele almıyor, aynı zamanda denizciliği kültür ve sanat olarak ele almaya çalışıyor ve işliyoruz. Daha önce sizlerle Ferhan Şensoy’un Seyircili Seyir Defteri isimli oyununu paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşanın gelecek nesillere miras bırakmış olduğu “Gazavat-ı Hayrettin Paşa” yani “Hayrettin Paşanın Gayreti” isimli eseri paylaşacağız.

Kanuni Sultan Süleyman fermanında:

Sen karındaşın nasıl ortaya çıkıp, cihad meydanına atıldınız? Bunun sebebi ne idi? Kimlerdensiniz? Kul taifesinden mi, sairlerden mi? Bu zamana gelinceye kadar ufak büyük, karada ve denizde, ne şekil gazalar oldu ise, baştan sona kadar, ne eksik ne fazla, gerek nazım gerekse nesirle, yazıp bir kitap düzüp buraya gönderin ki, eskiden yazılmış tarihlerin yanında, Hazine-i Amire’mde bulunsun!

Bu ferman üzerine Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa söylemiş Seyyid Muradi yazmıştır.

Eserde Oruç Reis’in esir düşmesi ve kurtarılmasından, Preveze savaşı ve diğer yapmış olduğu savaşlar, Kaptan-ı Derya rütbesinin verilmesine kadar yaşamış olduğu tüm olaylardan bahsedilmekte.

Eser aşağıdaki bölümlerden oluşmakta:

Bölüm 1: Oruç ve Hızır Reisler Akdeniz’de
Bölüm 2 – Gaza niyetine!
Bölüm 3 – Yer altında namaz kılanlar
Bölüm 4 – Baskın basanındır
Bölüm 5 – Kafir kelleleri
Bölüm 6 – Hainlerle savaş
Bölüm 7 – Kelle avcıları
Bölüm 8 – Cezayir için savaş
Bölüm 9 – Havaya uçan kelleler
Bölüm 10 – Aydın Reis iş başında
Bölüm 11 – Andirya Dorya’nın esir alınması
Bölüm 12 – Deli Mehmet Reis
Bölüm 13 – Kaptan-ı Derya Hayreddin Paşa
Bölüm 14 – Kafirle büyük savaş
Bölüm 15 – Şevketlü Sultan Süleyman Han
Bölüm 16 – Preveze Savaşı
Bölüm 17 – Veli gazi mücahit

Barbaros Hayrettin Paşanın yazdırmış olduğu Gazavat-ı Hayrettin Paşa eseri ücretsiz olarak Vikikaynak sitesinden okunabilmekte. Wikipedia sitesinin aksine Vikikaynak sitesine erişim engelli değil. Buradaki bağlantıya tıklayarak Gazavat-ı Hayrettin Paşa eserini ücretsiz okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: