İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Expire Tarihi Olmayan Sertifikaların Yenilenmesi

Bitiş tarihi olmayan sertifikaların güncellenmesi hakkında her yerde söylentiler mevcut. Konuyu araştırdık.

Son dönemlerde bazı Facebook ve WhatApp gruplarında expire (bitiş) tarihi olmayan sertifikaların yenilenmesi gerektiğine ilişkin söylentiler dolaşıyordu. Konuyu araştırmak için başvuru yaptık. Liman başkanlığındaki memurun yapmış olduğu açıklamaya göre; yapılacak sertifika yenileme işlemlerinin sebebi Türkiye kanunları değil. Yurt dışında, bazı ülkelerde, yapılan PSC (Port State Control) ve FSC (Flag State Control) denetimlerinde expire tarihi olmayan sertifikaların problem yarattığına ilişkin durum oluşmuş. Bu sertifikaların Türkiye tarafından bir problem oluşturmadığı söylendi.

Kimlerin Sertifikalarını Yenilemesi Gerekiyor?

Liman başkanlığının söylediğine göre sertifikanın alış tarihinin üzerinden beş yıl geçmişse, bunu yurt dışında expire sayabilecekleri görüşü hakim. Dolayısı ile liman cüzdanı alış veya geçerlilik tarihi ne olursa olsun eğer expire tarihi olmayan bir sertifikanın veriliş tarihinin üzerinden 5 yıl geçmişse yenilemeniz tavsiye ediliyor ancak, zorunlu tutulmuyor.

Hangi Sertifikaların Yenilenmesi Gerekiyor?

ECDIS, BTM/BRM, ARPA Radar ve Radar sertifikalarının dışındaki sertifikaların yenilenmesi gerektiği söylendi. Ben de işlemlerimi bu doğrultuda yaptım. Elimde 10 adet expire tarihi olmayan sertifikam mevcuttu. Yukarıdaki belirttiğimiz sertifikaları çıkarttığımızda kalan 6 sertifika için işlem yaptırdık.

 • İlk yardım
 • Tıbbi bakım
 • Güvenlik Farkındalık Belgesi
 • Güvenlile İlgili Tanıtım Belgesi
 • Belirlenmiş Güvenlik Belgesi
 • Seyir Vardiyası Tutma Belgesi

sertifikaları güncelleme işlemleri için başvuru yapıldı.

Hangi Belgeler Götürülmeli?

Sadece yukarıda bahsettiğimiz expire tarihi olmayan sertifikaların güncellenmesi işlemleri için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var:

 • Güncellemek istediğiniz sertifika sayısından bir fazla oluşturup ödediğiniz C kodu dekontu. C kodunun nasıl oluşturulacağını bu bağlantıdaki yazımızda sizlerle paylaşmıştık.
 • Her işlemde olduğu gibi yarım kapak dosya ve sarı zarf.
 • Limanda dolduracağınız başvuru dilekçesi
 • Liman cüzdanınız

Bu belgeler dışında hizmet belgesi, kontrat gibi başka belgeler götürmeniz gerekmiyor.

Yorumumuz:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bu yeni çıkan sertifika yenileme işlemleri tamamen kendinizi güvenli bölgede tutmak ve denetimlerde sıkıntı yaşamamak adına. Sertifikalar Türkiye devleti tarafından zaten geçerli sayılıyor ve sadece bazı ülke denetimlerinde problem yaşatıyor. Liman başkanlığı sizi, yenileme konusunda zorunlu tutmuyor. Bu tamamen sizin inisiyatifinizde. Şirketiniz de sizi, sertifika yenileme işlemlerinizi yapmanız konusunda uyarabilir. PSC ve FSC denetimlerinde problem yaşamamak adına dolaylı bir baskı oluşuyor. Biz bu baskıyı yaşamamak ve problemlerin önüne geçmek adına yenileme işlemlemizi başlattık.

Kendi evraklarınızın durumu yukarıda bahsedilenlerden farklı olabilir, farklı kurallar uygulanabilir, farklı evraklar istenebilir. Lütfen işlemlerinizi yaptırmadan önce bağlı bulunduğunuz liman başkanlığından doğru ve güncel bilgileri alınız. Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı olup, resmi bir nitelik taşımaz. Yapacağınız işlemlerin sorumluluğu tamamen size aittir.

4 Yorum

 1. Hasan Hasan 7 Eylül 2019

  Merhabalar.
  Benim süresiz olan ve 2013 yılında verilen tek sertifikam Seyir vardiyası tutma belgesidir.
  Bunu yeniletmem gerekiyor mu? Zorunlu mudur?

  • Güven Güven Yazar | 7 Eylül 2019

   Güncel ve detaylı bilgi için şirketiniz ve bağlı olduğunuz liman başkanlığı ile görüşünüz.

   • Şafak Şafak 9 Ekim 2019

    Kolay gelsin ben izmir limanına bağlıyım istanbul da bunu yapmam mümkün mü?

 2. can can 5 Kasım 2019

  merhaba benim evraklarin 2016 tarihsel sure bitti bunu yenileme sansim var mi uzun sure u gemici olarak gemilerde calistim son ayrilis tarihim 2015 ve karada calismayi denedim ama tekrar denize cikmak istiyorum U gemici cuzdanim ve 500 gros ton yatmaster ve tum certifikalar tekrar alabilirmiyim yoksa zor bir yontem mi

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: